• Reklam

New York'ta Pandemi Sürecinde Yönetici Olmak

Hayali baba mesleği gazetecilik iken hayat ona bambaşka bir kariyer sundu. Amerika Birleşik Devletleri'nin New York kentinde halkla ilişkiler asistanı olarak işe başlayarak ilk yılında terfi alan Suzan Toprak şimdi 5 otelin insan kaynaklarını yönetiyor. ABDPOST.COM muhabiri Esinay Özyurtdaş, Suzan hanımla pandemi sürecinde ki iş akışını konuştu.

Reklam
New York'ta Pandemi Sürecinde Yönetici Olmak
31 Ocak 2021 - 23:42 - Güncelleme: 01 Şubat 2021 - 03:45
  • Reklam

Hayali baba mesleği gazetecilik iken hayat ona bambaşka bir kariyer sundu. Halkla ilişkiler asistanı olarak işe başlarken ilk yılında terfi aldı. Sıcakkanlılığı ile kurduğu iyi ilişkilerle terfisinin hakkını fazlasıyla verdi.  Şimdi ise, pandemiye rağmen 5 otelin insan kaynaklarını yönetiyor. 

Hayaller, Gerçekler…

Genç yaşta anne olup üniversiteyi bırakınca hayat ona şans tanımış. Tabii emeğini de göz ardı etmemek gerekir. Katıldığı sertifika programıyla kendini geliştirerek terfilerin ilk adımı 2007 senesiyle gelmiş. 3 yıl sonrada yönetici olmuş ve 7 yıl çalışmış. 

Adını Bir Kere Duyurduktan Sonra Başarılar Geliyor…

Aynı anda 3 otele bakması için teklif gelmiş. Bir otelin insan kaynaklarından 3 otelin bölge müdüreliğine gitmiş. Hedefi yükselmek olduğu için aynı şirkette devam etmiş. 3,4,5 derken uğurlu rakamı 5´te kalmış. Böyle devam ederken hayatında değişim istemiş. 

Pandemiyle Otelcilikte Neler Değişti?

Mayısta tek bir otele bakarken 7 ay sonra yine 5 olmuş fakat pandemiyle işler yorucu olmaya başlamış. Nedenini soruyorum hemen :) 

“Mart Sonu Planlamasını Yaptığımızda Bu Kadar Şiddetli Bir Olay Beklemiyorduk.” 

Ocak, Şubat ve Mart ayları hep durgun olurdu. Mart sonu planlamasını yaptığımızda bu kadar şiddetli bir olay beklemiyorduk derken sözlerine devam ediyor ve ekliyor: 50 kişi çıkarmak var 3 ay sonra görüşürüz diyerek 500 kişi çıkarmak var ve ne zaman geri döneceğinizi bilemiyoruz diyerek...

Çalışanların İşten Çıkmasında Kriter Neydi?

“New York bildiğimiz üzere 12 Martta kapandı. New York kapanınca restaurant, oda servisi en son aşamada müdürler ve yöneticiler gitti. Benden daha yüksek konumda olanlarda vardı maalesef. Tek bir otelde 350 kişi çalışıyor yaklaşık 5 otel için 500 kişi çıkarmak zorunda kaldım. Bir süre izin verirken yazbaşı işlerine son vermek zorunda kaldık. Sektör toparlanmıyor, toparlanmayacak da!”

Çok detayları vermeden anlatıyor malum işi gereği gizlilik ön planda ama arkadaş olduğumuz için sorumu cevapsız bırakmıyor :) Tek bir örnekle açıklamayı tercih ediyor ve ekliyor:” Şefimiz 15 yıldır aynı otelde çalışırken ona verilen iki haftalık tazminat, 2 sene önce başlayan müdüre de aynıydı.” Bu demek oluyor ki kimse kıdem tazminatı almadı ve kimse sırayla da gitmedi. 

“Test Olmaları için Her Gün Ödemelerini Yapıyoruz.”

Mesela bir elemanımız pozitif çıksa bütün elemanları eve yollamak zorundayız! Test olmaları için her gün ödemelerini yapıyoruz. Test sonuçlarını beklemek için evde iken ödeme alıyorlar. Çünkü hasta olanın diğer elemana virüsü bulaştırma tehlikesi var. 

“Virüse İşyerinden Kaynaklanan Bir Sebepten Yakalandıysa Personelimize Maaş Ödemek Zorundayız.” Bu Nasıl Anlaşılır?

Otellerinde çok vakalar olduğunu bir örnekle başlıyor anlatmaya Suzan Hanım. Otellerinde kalan anne kızdan annenin haber vermesi ile kızının pozitif çıktığını öğrenmişler. Otelden ayrıldıktan sonra oteli bilgi vermek için aramışlar. Saygı duyarak arayanlar oluyormuş olması gerekende bu aslında. 

Ön Bürodaki Herkes- Kanunen Hakları Derhal Test Olmaya Gitti! 

Müşterinin girişi kim tarafından yapıldığından kimlerle teması olduğuna kadar zincirleme yapıyorlarmış. Bu zincir 3 kişi de 10 kişi de olabilirmiş. Suzan Hanım, o süreçte mecburen ön bürodaki bütün elemanların test olup beklediğini söylerken devreye müdürlerin girdiğini ekliyor. Onların yerine çalışmak için sendikalıların kontratlarının olduğunu ve ödeme aldıklarını sürecin zor ama kimin nerede bu hastalığa yakalanacağını bilmediklerini belirtiyor. 

Pandemiden Sonra Otel Sektöründe Bizi Neler Bekliyor?

“Kesinlikle açık büfeler devam etmeyecek! Alternatif olarak ne yapabiliriz diye düşünürken paket servise çoktan geçtik. Restaurantlar için sıkı tedbirler almak zorundayız. Her gün dezenfektan kullanıyoruz. Toplantı salonlarında kişi sayısında sınırlamalar getirdik. Yarı yarıya düştü ama bu değişim için en az bir sene gerekiyor. Mükemmel dünyada her şey 6 ayda değişir şimdi böyle bir şey söz konusu değil. 

Zoom Görüşmeleri Hayatımızın Bir Parçası Oldu. Güzel şeylerden bahsedelim biraz da değil mi :) 

“Toplantılar için çalışanlar otele gelmek zorunda değiller artık Zoom ile evlerinden bağlanabiliyorlar. Örneğini yaşadık. Kral dairesinde 5 kişilik ekip 6 feet kuralıyla oturup pizzalar eşliğinde televizyona da gelmek istemeyen arkadaşları bağladık. İşimiz gereği Home Office çalışmamız mümkün olmasa da şirket bu süreçte  izin verdi. 

Fasulyem pişerken maillerime baktım bunu her gün yapmak ister miyim düşünürüm. 

Kahkahalar atıyoruz tabii her güzel şeyin bir kötülüğü de var maalesef. Bazı sektörler şanslıyken evde çalışarak bazıları da sahada kan ter döktü bu süreçte. Son olarak kendi kişisel fikriyle bu keyifli röportaja noktayı koyuyoruz. Yönettiği 5 otel için partiler düzenlerken bu yıl hindileri paketleyip evlerinde insanların yemeleri için paketler hazırlanmış. Uzun bir süre daha partilere hasret yaşayacakmışız. Yaza kadar değil iki üç yılı sürecek bir süreç diyor. Umarım bir sonraki röportajımızda daha da güzel günlerde umuda çıkan yollarda karşılaşırız. 
 
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com