New York'ta Sokağa Çıkma Yasağı İlan Edildi

Amerika Birleşik Devletleri Başkan Donald Trump Cuma günü New York Eyaleti için koronavirüs salgını büyük bir felaket bildirisini onayladı. New York genelinde sokağa çıkma yasağı ilan edilirken, bazı sokaklarında askerler dikkat çekti.

New York'ta Sokağa Çıkma Yasağı İlan Edildi
21 Mart 2020 - 06:23 - Güncelleme: 22 Mart 2020 - 08:13

Pazar gecesi saat 8'de yürürlüğe girecek olan sokağa çıkma yasağı 2. bir emre kadar devam edecek. Sadece marketler, eczaneler ve diğer temel işlemleri açık bırakarak devlet genelinde tüm gereksiz işletmeleri kapatacak. Basketbol ve diğer takım sporları gibi tüm toplu dış aktiviteler de yasaklandığı belirtilen kararda, Acil birimler hariç herkes evinden çalışabileceği belirtiliyor.
New York Valisi Cuomo, MTA'nın şehir metroları, otobüsleri ve Metro-Kuzey ve Long Island Demiryolu yolu trenlerinin çalıştırmaya devam edeceğini söyledi.
Eyalette çamaşırhaneler ve benzin istasyonları açık kalacak, restorantlar sadece paket servisi çalışacak. Doktorların ve veterinerlerin ofisleri de açık kalacak.
Yetkililer, New York City'de 7,100 vaka sayısını raporlarken bunun 4400'ü son 24 saatte olduğu belirtildi.
Cuomo, yasağa rağmen açık kalan veya çalışanların gelmesini sağlayan gereksiz işletmelerin para cezasına çarptırılacağını ve New Jersey, Connecticut, Pennsylvania ve Delaware ile koordine etmeyi planladığını belirtti.
New York'a gelen ordu birlikleri ise bölgede test merkezleri kuruyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum