• Reklam
Reklam

New York'un Görsel Hafızası: Perçin Ailesi

Amerika Birleşik Devletleri'ne yerleşen bir çok Türk, farklı projelerle adından söz ettiyor. Esra&Mutlu Perçin ise yaklaşık 2 yıldır New York'un sokaklarını video olarak arşivliyor.

Reklam
New York'un Görsel Hafızası: Perçin Ailesi
09 Şubat 2021 - 11:04
 • Reklam
Dünya'da yeni yeni duyulmaya başlayan walk konseptinden etkilenerek açtıkları Youtube sayfası, New York ve New Jersey'de ilginç bir proje.

2011 yılında Amerika Birleşik Devletleri'ne gelen Mutlu Perçin, çocukluk hayali dediği Amerika rüyasına kapılan bir Türk.

New York ve Astoria 'da saatlerce yürüyen Mutlu Perçin sokakları kendine özgü müziklerle kayda alıyor.

Aslen Ankaralı olan Perçin, 2015 yılında Amerika'ya yerleşen Esra Perçin ile hayatını birleştirdikten sonra bu projesini Youtube üzerinden yayınlamaya başlamış.

Eşinin New York'a aşık olduğunu dile getiren Esra Perçin, "Pandemi süreci başladığında zorunlu olarak işe gidip gelmek dışında hepimizin özgürlüğü kısıtlandı.
İşe gidemeyenler yavaş yavaş New York'un sokaklarını unuttu diyebiliriz. Youtube bizim için Dünyaya açılan penceremiz oldu. Eşim Walker konseptini uzun süredir takip ediyordu. Bizde yapalım diyerek 4K kamera aldık. Diğer ekipmanları tamamlayıp ilk videomuz Central Park oldu.
Video çekimini yaptığımız gün hava süperdi. Bir film içinde gibiydik. Her köşe başında çalan farklı müzikler ile anlatan farklı renklerin mozaiği New York'u çekmeye başladık. Haftada 2 video çekiyoruz. Şimdilik ayrica instagram ve facebook üzerindende fotoğraflar paylaşıyoruz." dedi.

Aslen Mardinli olan uzun süre İstanbul'da yaşadıktan sonra New York'a yerleşen Esra Perçin "New York ve New Jersey'i merak edenler ellerine çaylarını ve kahvelerini alsınlar. Arkalarına yaslanıp sanki sokakta ve o caddede yürür gibi sakin sakin izlesinler. Eminim sevecekler." şeklinde öneride bulundu.

Videoyu izleyenlerin ilk başta yaptığımız videoları yadırgadının belirten Perçin "Takipçi sayımız az. Herkesin ilk sorusu bu videolarda neden konuşma olmadığı. Bunu anlatmakta oldukça zorlandık. Aylar sonra youtuber Barış Özcan kendi kanalında bizim sayfayı paylaşması bize heyecan kattı. Bu paylaşım dönüm noktası gibiydi. Bize güç verdi adeta. Daha çok video çekmeye başladık. Bir video arşivi olmuş oluyor. Kentin hafızası adeta." şeklinde konuştu.
 

 • Reklam

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Gül derman
  2 ay önce
  Harikasınız videolarını çok keyifle izliyorum devamınıza bekliyorum
 • Gül derman
  2 ay önce
  Harikasınız videolarını çok keyifle izliyorum devamınıza bekliyorum
 • Gül derman
  2 ay önce
  Harikasınız videolarını çok keyifle izliyorum devamınıza bekliyorum
 • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com