xx

New York'un Kadife Sesli Türk Kızı: The Lady B

Sosyal Medya’da The Layd B olarak bilinen Burcu Polatbora Uluslararası İlişkiler Mezunu. Yüksek Lisans yapmak için New York’a gelen ve ardından Birleşmiş Milletlerde çalışan Polatbora, şimdi çocukluk hayali müziğe yönelmiş. Feride Çetiner, 7 Mart’ta Long Island’ta sahne alacak olan The Lady B ile müzik yaşamını konuştu.

New York'un Kadife Sesli Türk Kızı: The Lady B
22 Şubat 2020 - 11:35 - Güncelleme: 23 Şubat 2020 - 19:57

New York ve çevresinde kısa sürede “Kadife Sesli Türk” olarak ünlenen Polatbora, İstanbul Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslarası İlişkiler mezunu. İstanbul'da bazı firmaların uluslararası departmanında çalışan Burcu Polatbora 2014 yılında Kamu Yönetimi üzerine yüksek lisans yapmak için New York’a geldi. Hem Üniversitede eğitim alıp aynı zamanda asistan olarak çalışan Burcu Polatbora daha sonra  Birleşmiş Milletler, Helen Keller ve Turkish Philanthropy Funds'ta stajını tamamladı. Daha sonra 2017 yılında Birlesmis Milletler okulu öğrenci Aktivite Koordinatörü olarak göreve yapıyor.

Sanata olan ilgisinin ilkokul ve ortaokulda müzik ve tiyatro ile başladığını vurgulayan The Lady B Burcu Polatbora “İlkokulda halk dansları ekibinde ve koroda yer aldım. Ortaokul yıllarında ise annemle (tiyatrocu, yazar) ve ablamla (moda tasarımcısı, vokalist) Nikolay Gogol'un Palto oyununda birlikte sahne aldık. Üniversite yıllarıma geldiğimde, İstanbul Üniversitesi’nin Tiyatro Kulübü bünyesinde bir çok tiyatro oyununda rol aldım. Ekibimle birlikte Anadolu’daki tiyatro festivallerine katıldım. O yıllarda, seslendirmeye de yöneldim. İlk seslendirmemi mor ışık tekniği kullanarak çıkardığımız bir kukla tiyatrosu oyunu için yaptım. Üniversiteden mezun olduktan sonra, kukla tiyatrosuna bir süre daha devam ettim.” Dedi.
Eğitim için New York’ta Manhattan’a yerleştiğini dile getiren Polatbora “Müziğe olan ilgim ise ablamla bir araya geldiğimizde amatörce söylediğimiz şarkılarla başladı. Sonrasında, kendi şarkılarımızı yazıp, besteledik. 
Eğitim için New York şehrine geldikten sonra Manhattan’a yerleştim. İki yıl sonra evlendim. Doğal olarak bir süre müzikten ayrı kaldım. Buraya taşındıktan sonra bir kültür şoku yaşadım. Aile özlemi içerisine girdim. Yine o tarihlerde Turk ve Azeri Halk Dansları çalışmalarında kendimi buldum. Birbirinden yetenekli ve çok yönlü bu grubun sayesinde farklı insanlarla tanışma imkanım oldu. Bir kaç ay sonra, 2017'de kendi müzik grubumu kurdum. Eşimin ve halk danslarında tanıştığım değerli insanların ve manevi desteğini aldım. Hepsine buradan çok tesekkür ediyorum.” Diyerek sözlerine şöyle devam etti:

“2017'de Türkce şarkılar konseptiyle grubum sahne almaya başladı. New York, New Jersey, Pennsylvania eyaletlerinde bir çok restaurantta, özel organizasyonlarda performans sergiledim. 2019 yılında da New York'un en büyük Balkan Festivali'nde yer aldım.  2020 yılından itibaren "The Lady B" olarak sahnelerdeyim. 90'lar, unutulmayan şarkılar ve akustik konseptim dinleyiciler tarafından oldukça seviliyor. Canlı performanslarıma ek olarak, şarkı sözü yazıyorum, beste yapıyorum. İleriki tarihlerde kendi yazdığım şarkılara video klibi çekmeyi de düşünüyorum.”

Müzikle ilgili her türlü projeye açık olduğunu belirten Lady B’ye Instagram’dan: @theladybofficial Facebook’tan: @theladybmusic adreslerinden ulaşılabilir.

Lady B, 7 Mart Dünya Kadınlar Gününe özel 183 Hempstead Ave, West Hempstead, NY 11552, bulunan Anatolia Mediterranean &Grill'de sahne alacak. 


YORUMLAR

  • 0 Yorum