Okula İslami Video İzletti Davası Reddedildi

Okula İslami Video İzletti Davası Reddedildi

Amerika Birleşik Devletlerinde bir okulda öğretmenin öğrencilere İslami kurallarla ilgili video izlettiği iddiasıyla şikayetçi oldu. Mahkeme hakimi davayı reddetti. Olay New Jersey eyaletine bağlı Chatham kentinde meydana geldi.

22 Haziran 2018 - 07:03

Önceki gün bir okulda Hristiyanlık ve Yahudiilik görmezden gelinerek çocuklara İslami bilgiler verildiği ve video izletildiği iddiasıyla suç duyurusunda bulunuldu.  Mahkeme hakimi yeterli delil olmadığı gerekçesiyle davayı reddetti.

Eyalette İslam düşmanı olarak tanınan Libby Hilsenrath, Chatham okul ilçe ve Eğitim Kurulu yanı sıra, Müfettiş Yardımcısı, orta okul müdürü, Sosyal Bilgiler danışmanı ve iki sosyal bilgiler öğretmeni karşı "İslami eğitim veriliyor" gerekçesiyle dava açtı.

Yargıç Kevin McNulty kararda, "Delillendirilmediği" gerekçesiyle davayı reddetti. Hilsenrath çocuğuna okulda İslam ile ilgili tanıtım videosu ile İslamın 5 şartı isimli 2 video izletildiğini iddia ederek mahkemeye başvurdu. Geçen Şubat ayında başvuran Hilsenrath'ın şikayeti reddedildi.

Chatham okullarının genel avukatı olan Kate Oliveri, "Okulların yasal bir standardı var, Okullarda her din ile ilgili bilgiler verilebilir. Bu konuda yargıcı etkilemek için bir takım şeyler yazılmış ama yargıç doğru kararı verdi." dedi.

Thomas more Hukuk Merkezi Ann Arbor merkezli ulusal, kar amacı gütmeyen muhafazakar Hıristiyan Hukuk Bürosundan yapılan açıklamada ise "Hilsenrath, 2016-2017 okul yılı boyunca Chatham ortaokulu'nda dünya kültürleri ve Coğrafya sınıfına gİren 12 yaşındaki oğlu onun adına Ocak ayında dava açtı. Çocuk iki video izlemek zorunda kaldı. Çocukların dini inancını sorgulatan ve İslam dini ile ilgili misyonerlik faaliyeti sayılabileceği videolardı. Çocuklarımızı Müslüman yapmaya yönelik bir program diyebiliriz. Çocuklarımızı korumak adına dava açtık." dedi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türkiye, Fatih Bucak'ın Sert Mesajını Konuşuyor
Türkiye, Fatih Bucak'ın Sert Mesajını Konuşuyor
ABD'de Trump'a dava açıldı!
ABD'de Trump'a dava açıldı!