• Reklam
  • Reklam
  • Reklam

Osmanlı'nın Sigaraları New York'ta Çıktı

Osmanlı İmparatorluğunun New York tarihi yeniden yazılıyor. Araştırmacı Işıl Acehan, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Osmanlı izlerini gün yüzüne çıkarmaya devam ediyor. Osmanlı Döneminin tekel sigaraları New York'ta çıktı.

Reklam
Reklam
Osmanlı'nın Sigaraları New York'ta Çıktı
30 Eylül 2019 - 06:17
Reklam

Osmanlı'dan New York'a göç eden başta Ermeni, Süryani ve Yahudiler Osmanlı'nın güçlü olduğu dönemde Amerika Birleşik Devletleri'nin bir çok kentinde Türk mahalleleri kurdu. 

Bunlardan biride New York'ta şu an Wall Street ve Dünya Ticaret Merkezi civarındaki Türk mahallesi. Osmanlı Mahallesi olarakta adlandırılan mahallede bir çok tarih yatıyor. Osmanlı'nın yıkılmasıyla, bu mahalleler isimlerini değiştirirerek, bazıları ise satılarak ticaret merkezleri yapıldı. Şu an Dünya ticaretinin kalbinin attığı yer olarak bilinen Wall Street çok değil yaklaşık 100 yıl öncesine kadar Türk mahallesi olarak biliniyormuş. 1940'lı yıllarda mahalledeki evler yıkılarak iş merkezleri yapılırken, burada yaşayan zengin Yahudiler ve Ermeniler daha sakin semtlere göçmüş bu bölgeyi bazıları satmış bazıları ise kiraya vermiş.

Araştırmacı Yazar Işıl Acehan, geçtiğimiz hafta Osmanlı Plak arşivini dinlemek için bu bölgeye geldi. Arşivci Ian Nagoski Plaklardaki sesleri dijitale çevirerek bu bölgede kısa bir tarih turu yaparken, Osmanlı arşivini dinletti. Yanında getirdiği Osmanlı sigarasını Işıl Acehan'a veren Nagoski sigaraların tarihini de anlattı.

Osmanlı Reji Sigarası ve Osmanlı armasının bulunduğu tabakayı alan Işıl Acehan bunu takipçileriyle paylaştı. Acehan "Bir de Ian Nagoski’nin bana sürpriz hediyesiyle sevincim ikiye katlandı! Osmanlı Rejisi sigarası!

Fransızca Regie kelimesi daha sonra Türkçeleştirilerek Tekel adını alırken, Osmanlı Tütün satışını tekelleştirmişti. O nedenle Osmanlı Rejisi olarak anılan Osmanlı Tekel kurumu bir dönem Ermeniler tarafından işletildi.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com