• Reklam
Reklam

Özgürlük Anıtı'nı Osmanlı İmparatorluğu Yaptırdı!

Amerika Birleşik Devletleri'nin New York eyaletinde yer alan ve şehrin, aynı zamanda da 'Özgürlükler Ülkesi Amerika'nın simgesi haline gelen 'Özgürlük Anıtı'nın, Osmanlı İmparatorluğu'na dayanan ve de pek bilinmeyen ilginç öyküsünü sizlerle paylaşıyoruz.

Reklam
Özgürlük Anıtı'nı Osmanlı İmparatorluğu Yaptırdı!
22 Haziran 2021 - 14:52
  • Reklam
Şu anda New York'un simgesi olan 93 metre yüksekliğindeki Özgürlük Anıtı'nın, aslında ilk olarak 1860'larda Osmanlı İmparatorluğu için yaptırıldığını biliyor muydunuz?

Şöyle ki, o zamanlar Osmanlı İmparatorluğu'nun yönetimindeki Mısır'ın Hıdiv'i Said Paşa'nın, Süveyş Kanalı inşası için imzaladığı bir antlaşma var. Ve bu antlaşmanın bir gereği olarak, Süveyş Kanalı'nda inşa edilecek olan Port Said Limanı'nın girişine bu heykelin dikilmesi planlandı.

O sebeple de dönemin Osmanlı Sultanı Abdülaziz, heykelin yapımı için bir peşinat bedeli ödedi. Fakat buna rağmen, buraya dikilecek heykelin yerel Müslüman halka huzursuzluk yaratacağı endişesiyle, Kavalalı soyundan Hidiv İsmail Paşa, heykelin planlanan yere inşasını istemedi. Heykel, ardından Paris'te bir depoya kaldırıldı.

Bakırdan yapılan Özgürlük Heykeli de depoda çürüyüp giderken, Fransa tarafından kuruluşunun 100. yılı şerefine 1886 yılında ABD'ye hediye edildi. Heykeltıraş Frederic Auguste Bartholdi'in yaptığı heykele, Singer dikiş makinelerinin kurucusu Isaac Singer'ın dul eşi Isabelle Eugenie Boyer modellik etmişti.

Alın size Osmanlı'nın ileriye dönük aldığı yanlış bir karar daha! Madem Mısır uygun değildi, başkent İstanbul'da dikilecek yer yok muydu? Şu an bu anıt İstanbul'un simgelerinden biri olabilirdi.

Ekteki fotoğraf, günümüzün en meşhur anıtı, Paris'te sökülüp New York'a gönderilmeden önce
görülüyor. Yıl 1884.

 
  • Reklam

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • H.K
    1 ay önce
    Bu Özgürlük aniti, depremden kaybo*** Rhodos aniti ile iliskilidir. 7 dünya harikalarinin icinde yer a*** Rodos aniti.Italyan asilli Bertholdi bu Rodos heykeline dayanarak insaa etti, bugün Amerikada bilinen bu özgürlük anitti aslinda erkektir. Bertholdi cok genc yasta ölen erkek kardesinin yüzünü simgeler verir bu anitta. Bu anitti Amerikaya götürmek cok para tutar , orda yasayan insanlar para bagisi yapar.
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com