Rapor yayınlandı! 800 bin çocuk alkol bağımlısı

Rapor yayınlandı! 800 bin çocuk alkol bağımlısı

İtalya Sağlık Bakanlığı, alkol tüketiminin vatandaşların  sağlığı üzerinde oluşturduğu tehlikelere ilişkin yayımladığı raporda, 800 bini çocuk 8,6 milyon kişinin sağlığının alkol tüketimi nedeniyle risk altında olduğu  uyarısında bulundu.

10 Nisan 2018 - 22:39

Alkol tüketiminin sağlık risklerine ilişkin 2015-2016 yıllarına dair  verilerin baz alındığı bakanlık raporu yayımlandı. İtalya Ulusal İstatistik Enstitüsü (ISTAT) verilerine göre, 2016'da 11  yaşından büyüklerin yüzde 64,7'sinin en az bir alkollü içecek tükettiğinin  bilgisinin paylaşıldığı raporda, bunun 35 milyon 171 bin kişiye tekabül ettiği  belirtildi.Bunların yüzde 21,4'ünün alkolü günlük olarak tükettiği ifade edilen  raporda, ara sıra tüketenlerin yüzde 43,3, yemek haricinde alkol tüketenlerin  yüzde 29,2 olduğu kaydedildi. Alkollü içeceklerin yemek haricinde tek başına tüketiminin giderek  arttığına işaret edilen raporda, bunun da hastalık ve bağlantılı sağlık sorunları  için daha da tehlikeli bir durum oluşturduğu belirtildi.800 BİN ÇOCUK BAĞIMLI!Raporda, şunlar kaydedildi:   2016 yılı için 11 yaşından büyük erkeklerin yüzde 23,2'si, kadınların  ise yüzde 9,1'i risk altında bulunuyor. Bu da 6,1 milyonu erkek ve 2,5 milyonu  kadın olmak üzere toplamda 8,6 milyon kişinin tehlike altında olduğu anlamına  geliyor. Her iki cinsiyet için de en yüksek risk altında bulunanlar, alkol  tüketmemesi gereken 16-17 yaş grubu ile 65-75 yaş aralığındakiler. Bu bağlamda,  alkolün sağlığa zararlarının farkında ya da bilincinde olunmaması nedeniyle  yaklaşık 800 bin çocuk ile 2,7 milyon 65 yaş üzerindeki kişi, alkolle bağlantılı  hastalık ve sorunlarla ilgili olarak yoğun risk altında bulunuyor.

11-24 YAŞ ARASINDA ALKOL, ALIŞKANLIK SEVİYESİNDE

Raporda, 11-24 yaş grubunda, yemek dışında alkol tüketme  alışkanlığının, haftada en az bir kez olmak üzere, bir hayli yaygın olduğu  görülmektedir. Bu da alışkanlık ve alkol tüketiminde potansiyel riskli  davranışlar olabileceğini göstermektedir. Dolayısıyla gençler arasındaki alkol  tüketimi çok dikkatli olunması gereken kritik bir durum arz ediyor. ifadelerine  yer verildi. Özellikle gençler arasında aşırı alkol tüketiminin yaygın ve  yerleşmiş bir alışkanlığa dönüştüğü uyarısında bulunulan raporda, 18-24 yaş  aralığında aşırı alkol tüketen kişilerin oranının 2015 yılında yüzde 15,6 iken  2016'da yüzde 17'ye çıktığı bildirildi. Ayrıca raporda, alkol tüketiminin yüzdelik oranlara bakıldığında  erkeklerin çocukluk hariç bütün yaş gruplarında kadınlardan daha fazla tehlike  altında olduğuna dikkat çekildi. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Monica Lewinsky'nin Belgeselinin Yaptılar
Monica Lewinsky'nin Belgeselinin Yaptılar
New York Türk Evi Yükseliyor
New York Türk Evi Yükseliyor