• Reklam
Reklam

Rockefeller Center Önünde Noel Ağacı

Amerika Birleşik Devletleri'nin New York kentinin en önemli mekanlarından Rockefeller Center önünde geleneksel Noel yıl ağacı ışıklandırması başladı.

Reklam
Rockefeller Center Önünde Noel Ağacı
29 Kasım 2018 - 19:23
  • Reklam

New York kentinin en önemli mekanlarından Rockefeller Center önünde geleneksel Noel yıl ağacı ışıklandırması başladı.

Her yıl geleneksel olarak Rockefeller Center önüne yerleştirilen devasa Noel ağacının ışıklandırma açılışı için tören düzenlendi.

Konserlerle başlayan Noel ağacı ışıklandırma etkinliğine New Yorklular, dondurucu soğuğa rağmen yoğun ilgi gösterdi.

New York Polisi de Rockefeller Center çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı.

Noel tatili için New York'u tercih eden turistlerden büyük ilgi gören ağaç 7 Ocak 2019'a kadar ziyaret edilebilecek.

Yaklaşık 50 bin ampulle donatılan Norveç ladini önünde fotoğraf çektirmek isteyenler her yıl uzun kuyruklar oluşturuyor.

Yeni yıl tatillerinin gözde mekanı New York'un önemli binaları ve caddeleri her yıl kasım ayından itibaren rengarenk ışıklandırma ve yeni yılın simgesi süslemelerle donatılıyor.

TARİHÇESİ

Rockefeller Center'daki ilk Noel ağacı 1930 yılında, Rockefeller Center'daki işçiler daha küçük bir ayak (6.1 m) balsam köknarını "kızılcık, kağıt çelengi ve hatta birkaç kalayla süslemiş" olarak inşa edildi. Kutular üzerinde Noel arifesinde İki yıl sonra 50 metrelik ilk resmi ağacın ışıklandırmasıyla Rockefeller Center'ın "New Yorklular ve ziyaretçiler için bir tatil feneri" olarak adlandırdığı şey oldu. 1936'da meydanda ağacın altında bir paten pisti açıldı. 

O zamandan beri, Rockefeller Center Noel Ağacı yıllık bir gelenek oldu. İşçiler paralarını, işçilerin aileleri tarafından yapılan çelenklerle bu aydınlatılmamış ağaç için topladılar.  

II. Dünya Savaşı, kırmızı, beyaz ve mavi ışıksız küreler ve boyalı ahşap yıldızlar dahil olmak üzere, basit, yurtsever dekorasyonlara başladı. 1942'de, bir büyük ağacın yerine, her biri bayrakların renklerinden birinde süslenmiş üç daha mütevazı ağaç yetiştirildi. 1944'ten 1945'teki savaş bitene kadar, karartma yönetmelikleri yüzünden ağaç yok oldu. Savaştan sonra, karanlık yılı geride kaldı; altı ultraviyole ışık projektörü, ağacın 700 floresan kullanılıyordu. 1950'lerde, işçiler ağacı süslemek için iskele kullanmaya başladılar.  20 işçi ve dokuz gün çalışarak ağacı yeniden ışıklandırdı.

1951'de ilk kez NBC'nin, The Kate Smith Show'da özel bir ağaç aydınlatmasını televizyonda canlı yayınlandı. 1969'da, sanatçı Valerie Clarebout'un Fifth Avenue yakınlarındaki ağacın önündeki Kanal Bahçelerine yükselen tellerle buzdan yapılmış görüntüsü veren müjdeci melekler, eklendi. Clarebout, her biri 75 nokta metal tel kullanarak 12 heykel yaptı. 


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com