• Reklam
Reklam

Saatlerinizi İleri Aldınız mı?

Amerika Birleşik Devletleri'nde ileri saat uygulaması bugün başlıyor. Yaz saati uygulaması ile saatler bir saat ileri alınacak. Bazı eyaletler artık saatlerin ileri geri alınmasını istemiyor. Başta Florida olmak üzere bir çok eyalette kanun teklifi verildi. Türkiye son 5 yıldır saatleri geri almıyor.

Reklam
Saatlerinizi İleri Aldınız mı?
14 Mart 2021 - 08:50
  • Reklam
Amerikalılar Pazar günü gün ışığından yararlanma saati için bir saat "ileri almaya" hazırlanırken , bazı senatörler geçişi kalıcı hale getirmek için harekete geçti.

R-Florida'dan Senatör Marco Rubio Salı günü yaptığı açıklamada , kendisi ve diğer Florida Cumhuriyetçi Senatörü Rick Scott ile Oklahoma, Missouri, Rhode Island, Oregon, Mississippi ve Massachusetts'ten iki partili meslektaşlarının Güneş Işığını Koruma Yasası'nı yeniden belirlenmesi için bir teklifte bulunduğunu söyledi ve ekledi: "ABD genelinde gün ışığından yararlanma saatini kalıcı hale getirin"

Rubio, Florida'nın yıl boyunca gün ışığından yararlanma saatinde kalmasına izin veren bir yasa tasarısının 2018'de imzalandığını, ancak Florida'nın değişikliğinin geçerli olması için federal tüzüğün değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

Arkansas, Alabama, California, Delaware, Georgia, Idaho, Louisiana, Maine, Ohio, Oregon, Güney Carolina, Tennessee, Utah, Washington ve Wyoming - benzer yasaları, kararları veya seçmen girişimlerini kabul etti.

Senatör Ed Markey, D-Mass. "Araştırmalar, yıl boyunca Yaz Saati Uygulaması'nın halk sağlığını, kamu güvenliğini ve ruh sağlığını iyileştireceğini - özellikle bu soğuk ve karanlık bir çok hastalığı beraberinde getiriyor." dedi.

Yaz saati uygulaması nedir?
Gün ışığından en iyi şekilde yararlanmak için icat edildi. NASA'ya verilerine göre Benjamin Franklin, gün ışığından yararlanma saati kavramını geliştirdi ve I.Dünya Savaşı'ndan bu yana ABD, Kanada ve Avrupa'nın çoğunda kullanıldı.

Hangi eyaletler yaz saati uygulamasına uymaz?
Hawaii, Porto Riko, Amerikan Samoası, Guam, ABD Virgin Adaları ve Arizona'nın çoğunda görülmez.

Bu yıl yaz saati uygulaması 7 Kasım Pazar günü sona erecek.

Resmi başlangıç ​​/ bitiş tarihleri ​​birçok kez değiştirildi
NASA'ya göre, Başkan Lyndon Johnson 1966'da yaz saati uygulamasının Nisan ayının son Pazar günü başladığını ve her yıl Ekim ayının son Pazar günü sona erdiğini belirten bir yasa imzaladı.

Yasa 1986'da değiştirildi ve yaz saati uygulaması resmen Nisan ayının ilk Pazar günü başladı, ancak bitiş tarihi aynı kaldı.

2005 yılında Başkan George W. Bush, Mart ayının ikinci Pazar günü başlayarak gün ışığından yararlanma süresini dört hafta uzatacak bir enerji politikası tasarısı imzaladı. Bu yasa 2007'de yürürlüğe girdi.

Sağlığınızı etkileyebilir
İn vitro fertilizasyon başarı oranları, zaman değişikliğinin hemen ardından Mart ayında düşüyor. Kalp krizi de bahar aylarından sonra aniden yükselir ve gün ışığından yararlanma saati başladığında ve bittiğinde kalp kirizine karşı daha çok gün ışığı gerektiği aktarıldı.
Yeni bir programa girmekten endişelenenler, akşam yemeğini erken yemek, öğleden sonra kestirmek ve yatmadan önce ekranlardan kaçınmak gibi küçük adımlar atabilirler.
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com