• Reklam

Salda Gölü ve Mars'ın Şaşırtıcı Benzerliği

NASA için Salda Gölü'nde araştırmalar yapan Prof. Dr. Nurgül Çelik Balcı; gölün, Mars'ın ve erken yer kürenin 3.5 milyar yıl önceki halini gösteriyor olabileceğini söyledi.

Reklam
Salda Gölü ve Mars'ın Şaşırtıcı Benzerliği
19 Şubat 2021 - 17:06
  • Reklam
NASA'da, Mars'taki Jezero Krateri'nde yaşam olup olmadığını araştıran Prof. Dr. Nurgül Çelik Balcı, Salda Gölü'nde incelemeler yaptı.

2007 yılından beri bu çalışmanın içinde yer alan Prof. Dr. Balcı konuyla ilgili, "Salda Gölü, Jezero Krateri'nde yaşam arayışında anahtar niteliğinde. Gölde yapılan çalışmalar, krater için kılavuz görevi görüyor. Salda Gölü, bir bakıma Mars'ın ve erken yer kürenin, 3.5 milyar yıl önceki halini gösteriyor olabilir." şeklinde açıklama yaptı.

NASA, uzay aracı Perseverance ile Mars'ın Jezero Krateri'ne 7 ay süren bir yolculuktan sonra inmiş, şu anda dokuzuncu misyonunu tamamlamış bulunan Jezero Krateri için, Salda Gölü'nde çeşitli araştırmalar yapmıştı.

Aynı zamanda, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurgül Çelik Balcı, "Perseverance'ın ana misyonu astrobiyoloji, yani yaşamın izlerini aramak. Bu robot, çok iyi bir jeolog. Göl tabanını oluşturan sedimanlardan örnekler alacak ve bunlar daha sonra daha detaylı bir çalışmaya tabii tutulacak. Bu durum, misyonu daha da özel kılıyor. İnsanlığın tarihinde ilk defa bir başka gezegenden kayaçları toplayıp bununla başka bir çalışma yapılacak. Bu çok önemli ve heyecan verici. İlk defa başka bir gezegende yaşam olma ihtimaline bu kadar yakınız. Bir zamanlar Mars'ta antik yaşam var olduysa, neden devam etmediği sorusu da bilim insanlarını heyecanlandıracak." dedi.
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com