• Reklam

SANİYE 2020'yi BOMBA BİR SINGLE ile BİTİRİYOR

Sinem Saniye, ABD'de yaşayan pop müzik sanatçısıdır. Yazdığı “Boom Sheke Nana” adlı şarkıyla beste yarışmasında “John Lennon Grand Prize”ı kazanmıştır. Kendi besteleri vardır ve egzotik enstrümanlar kullanmaktadır bu şarkılarda. Diğer şarkıcılara da beste vermektedir.

Reklam
SANİYE 2020'yi BOMBA BİR SINGLE ile BİTİRİYOR
05 Aralık 2020 - 21:06 - Güncelleme: 13 Ocak 2021 - 04:36
  • Reklam

AMERİKA'DA BİR TÜRK POPÇU

Esra Öziskender, @esraoziskender (Facebook, Instagram, LinkedIn, Twitter) [email protected], whatsap: +1 (347) 261-2236

SANİYE 2020'yi BOMBA BİR SINGLE İLE BİTİRİYOR

ABD Post özel röportaj

ABD POST: Birinci albümünüz “When I Don’t Sleep..,”  (Türkçesi: Uyumadığım Zamanlarda…) Sinem Saniye olarak ve beste ödülleriniz dolayısı ile daha çok tanınıyorsunuz Türkiye’de. İkinci albümünüzü, “Let’s Play” (Türkçesi: Hadi Oynayalım) ne zaman çıkardınız ve neden Saniyé olarak isim değişikliği yaptınız?*

SANIYE: Evet, ikinci albümü “Let’s Play” 2016 senesinde Amerika’da sundum ve bu sefer Saniyé Music olarak sanatçı ismimi kısalttım çünkü Amerikalılar ve diğer yabancılar için daha kolay oluyor.  ABD’de büyüdüğüm ve okuduğum için tüm bestelerimi İngilizce olarak yazıyorum, ve Amerikan piyasası için müzik yaptığıma göre nasıl “Beyoncé” diyebiliyorlarsa, “Saniyé” yi aynı şekilde daha kolay hatırlayabilirler diye düşünüyorum.  Tüm sosyal medya hesaplarımda artık @saniyemusic olarak bulunuyorum. “Sinem” olarak da devam etmedim çünkü Türkiye’deki benim ile aynı ismi taşıyan sanatçı, yani “Yaz Yağmuru” isimli şarkıyı söyleyen sanatçı zaten benimle karıştırıyorlar arada!

ABD POST: Bir ara Türkiye’de televizyonda bir Coca Cola reklamı çıkmıştı. Bir çok izleyici videodaki küçük kızı siz zannetti. Bu doğru mudur?

SANIYE: Evet, duymuştum bu durumu ama maalesef o videodaki güzel sesli kız ben değilim. ABD’de uzun yıllardan beri ara vermeden müzik kariyerimi devam ettiriyorum. Ayrıca hiç Türkçe şarkı çıkarmadım ama umut ediyorum ilerde güzel besteler yapabilirim, Türk sanatçılar ile beraber bir çalışma yapmayı gelecekte arzu ederim.. 

ABD POST:  Evet, bizim takip ettiğimiz kadarıyla Delta Hava Yolları, Fox TV Amerika, radyoda çalındı şarkılarınız. NBA basketbol maçında Amerikan Milli Marşını söylediniz. Son senelerde ödüller de aldınız. Bunlardan bahseder misiniz?

SANIYE: Özetlemeye çalışayım, birinci albüm “When I Don’t Sleep..” Grammy ödüllü prodüktör Henri Scars-Struck ile kayıtladım. İşte o zamanlarda albümü bitirmek üzereyken “Boom Sheke Nana” şarkım Uluslararası dünya müzik bölümünde John Lennon Beste Yarışmasında (www.jlsc.com) *Grand Prize Winner* Ödülünü kazanmıştı. Hem sözler hem müzik bana ait olduğu için bu durum beni çok mutlu etti! Birkaç ay sonra da aynı şarkım halk oylaması ile 2.ödülü, Lennon Award’i kazandı. Bunun için özellikle Türk halkına çok minnettarım. Daha sonra, Amerika ve Kanada turnesine çıktım 30 küsur konser verdim.
Bu dönemde şarkılarım mağazalarda, dükkanlarda,  radyolarda, ve Delta Hava yollarında çaldı.  MTV Türkiye kliplerimi yayımladı.  O yıl sonunda da Los Angeles Staples Center Arenasında NBA maçından önce Amerikan milli marşını söylemek için davet aldım. 20.000 kişi vardı ve çok heyecanlıydım! Güzel bir anı oldu benim için.

2013 ve sonrası için dönem dönem Los Angeles, California’ ya gidip geldim ikinci albüm kayıtlarına başladım. Ünlü prodüktör Mikal Blue ile çalıştım ve başka sanatçılarla da beste yazmaya başladım.  Başka yetenekli sanatçıların projelerinde yer almak benim için büyük tecrübe ve onurdu.  

Bundan sonra “Let’s Play” ismindeki 2. Albümüm çıktı.  “Man Outta You” şarkımıza single çıkardık ve klip çektik. Bu albüm ile ilgili Fox TV’de bir çok kez canlı yayın da performans sergiledim. Fox TV bana “Star of the Day” ödülünü verdi! 2017 yılında Türk of Amerika dergisinin ödül töreninde 40 Under 40 Award, yani 40 yaş altında en başarılı ve etkileyici Türk-Amerikalı ödülleri töreninde yer aldım. Ödül konusunda çok konuşmayı tercih etmiyorum. Sanatçılar için ödül genellikle hedef değildir ama o ödülleri bana veren organizasyonlara saygı duyarak beni layık gördükleri için minnettarım.

ABD POST: 2020 yılı müzik konusunda sizin nasıl bir yıl oldu? 

SANIYE: Ahhh….İşte bu soru senenin sorusudur. Hepimiz neticede bir plan kurmuştuk, değil mi? 2020’nin yılın başında New York’tan Los Angeles’e uçtum. Grammy ödüllerine ve çeşitli etkinliklere katıldım. Çok eğlenceliydi ve ilham vericiydi. Ayrıca orada Amy Winehouse’ı anma adına Grammy Müzesinde onun hakkında sergi açmışlardı. Onunla tanıştığım zamanı bana hatırlattı. Huzur içinde yatsın, ne kadar efsane bir sanatçıydı. Grammy ödüllerinden sonra New York‘a döndüm, bir kaç konsere gittim ve müzik seminerlerine katıldım. Ondan sonra pandemi oldu maalesef. Albüm çıkaracaktım ama pandemiden sonra 2021 senesinde yayınlamaya karar verdim. New York Times gazetesinin özel yaz okulu, pop müzik beste seminerinde öğrencilere özel müzik eğitim vermem için beni davet ettiler. Tabi içinde bulunduğumuz Covid-19 yüzünden benim seminerim iptal oldu ne yazık ki. Onun yerine online misafir sanatçı olarak modacı Selma Karaca ile beraber başka Müzik ve Moda Seminerine katıldım. Birkaç online canlı yayın konser ve Instagram röportajları verdim. Covid-19 ‘dan etkilenenler için bağış toplama amacı ile Turkish Philanthropy Funds Organization bana online konser davetlerinde bulundu. Bu konserleri verdik. Yakın zamanda John Lennon Beste Yarişması organizayonu ile online canlı yayın yaptık, sizlerle de ayrı keyifli programlar yaptık Esra Hanım. Oldukça eğlenceliydi :)

2020 senesini yeni bir single şarkı çıkarmadan bitirmek istemedim. Noel- Yıl başı konsepti için “Baby, It’s Still Christmas,”isimli şarkıyı piyasaya sunduk.  


ABD POST:  İlerisi için planlarınız nedir?

SANIYE: İçinde bulunduğumuz pandeminin insanlık adına bir an önce bitmesini dileyerek başlamak istiyorum cevabıma,
Bu yeni yılda yeni şarkılar, yeni klipler, ve yep yeni bir albüm çıkarmayı planlıyorum!
Tabiki, şuan bulunduğumuz şartlarda online haricinde diğer konserleri vermek mümkün değil. İnternet üzerinden seyircilerimizle bol bol buluşmayı ve onlara konserler vererek keyifli söyleşiler yapmayı planlıyoruz. 


ABD POST: Size ne şekilde ulaşabiliriz, online konserlerinizi nereden takip edebiliriz?

SANIYE: Benim şarkılarımı her yerde bulabilir dinleyicilerimiz. Spotify,  Deezer, iTunes, Amazon,  Instagram muzik, vs. hepsinde Saniye Music olarak var.  Google’da “Saniye Music” yazıldığında yönlendirmeleri takip edebilirler. Sosyal medyalarda @saniyemusic ve Web sitem http://www.letsplaysaniye.com. Değerli dinleyicilerimizi Beklerim!

ABD POST:  Röportaj için teşekkür ederiz Saniyé hanım, beraber yaptığımız canlı yayını kaçıranlar da İnstagram’dan (@esraoziskender) tekrar izleyebilirler:  https://www.instagram.com/tv/CIeAHC7lnOY/?igshid=1bw83cih3p2zp


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com