• Reklam
  • Reklam
  • Reklam

Sema, ABD'de Dolandırıcıları Faka Bastırdı

Amerika Birleşik Devletleri'nde bir çok dolandırıcı farklı yöntemlerle masum insanları hedef alıyor. Dolandırıcılar bu kez ABDPOST.COM Chicago muhabiri Sema Bayrakdar'ı ağlarına düşürmek için harekete geçti. Bayrakdar, onlardan önce davranarak durumu farkedip polise bildirdi.

Reklam
Reklam
16 Temmuz 2020 - 12:38 - Güncelleme: 16 Temmuz 2020 - 12:57
Reklam

ABDPOST.COM muhabiri Sema Bayrakdar yaşadığı tecrübeyi aktarıyor.
"30 Haziran'da 'Axis Technology' isminde bir şirkete kabul aldım. Öncesinde bir recruiter emaille ulaşmıştı bana, özgeçmişim iş arama sitelerinde olduğu için emailime kolayla ulaştılar. Bir IT şirketinde ofis elemanı olarak çalışmam teklif edildi. 3500$ maaş ve kesintisiz sigorta ile 20 saat evden çalışma karşılığında. Kabul ettim kısa bir öngörüşme için telefonla NY'tan arandım, iş tanımı, şirket bilgileri vs ile ilgili dosyalar gönderdiler. Şüphe uyandıracak hiç bir açıklama yoktu, IT şirketleriyle ortak çalışıp teknolojik hizmetler verme ile ilgili bir şirket görünümündeler. Kabul aldıktan sonra da 'handbook'  yolladılar, bir çok normal bilgi ve belge içeren bu dosyada 5 gün sırayla belli işler yaparak eğitim alacaktım.
İlk günkü eğitim, piyasadaki 10 şirketin ( çok bilinen şirketlerdi bunlar) kuruluş yılı, yeri, ne iş yaptıkları, nerelere işçi ilanı koydukları, sosyal medya hesapları vs vs detaylı bilgilerini toplamam gerekti. Güzel bir aktiviteydi hatta bu kadar araştırıyorum madem, böyle devam ederse oradaki iş ilanlarından arkadaşlarımı da haberdar ederim diye düşünmüştüm.
2.güne gelince işin rengi değişti çünkü 'coinbase' isimli web sitesinden hesap açmam, 'bitcoin' ile para transferi için deneme amaçlı hesabıma para yollanacağı, bu sistemi anlamam gerektiği, çünkü çalışacakları şirketlerin bu sistemle iş yaptıklarını/yapacaklarını söylediler. Ben bu alanda biraz araştırma yaptım içime sinmediği için ve bitcoin'in denetimsiz para akışına sebep olabileceği bilgisini öğrendim.
'Scam' olan bu işi o an farkettim ve istenenleri yapmadım. Şirketi daha derin araştırmaya başladım ve yeterli cevap alamadığım için de işe devam etmeyeceğimi söyledim. İşin scam olduğunu kabul etmediler, kendilerini savunmaya çalıştılar ama sorularım cevapsız kaldığı için polise ihbar ettim. Online bildirimler yaptım ve kimliğim, sosyal güvenlik numaram için tedbir koydurdum.
Bu tarz bir sistemle banka hesabı açıp para transferi yapabilirler üzerinizden, haberiniz olmadan ama bildirimde bulununca en azından güvenlik adına isminizle ilgili daha derin sorgulama yapıp adınıza işlem yapılması önlenebilir. 
Yaklaşık 30 milyon insanın farklı vesilelerle kimlik bilgilerinin çalındığı bilgisi var Amerika için. ABDPOST.COM okuyucularının her işlemlerini kayıt altına almalarını tavsiye ediyor, dikkatli adımlar atmalarını diliyorum.
Allah kötü insanlara fırsat vermesin!" dedi.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com