• Reklam
  • Reklam
  • Reklam

Sibel Oktay'dan Dikkat Çeken Trump Yazısı

Amerika Birleşik Devletleri'nin Chicago kentinde Illinois Üniversitesi, Siyaset Bilimi bölümünde doçent Sibel Oktay, Amerika'da Siyasilerin en çok izlediği The Hill gazetesinde Trump ve Aptalca Dış Politika kararları başlıklı bir makale kaleme aldı.

Reklam
Reklam
Sibel Oktay'dan Dikkat Çeken Trump Yazısı
11 Ekim 2019 - 17:18
Reklam

ABD Başkanı Donald J. Trump   , sözde İslam devletinin halifeliği olduğu için Suriye'den asker almaya karar verdi . Bu, Suriye’deki Kürtlerin ABD askeri desteğinin himayesinde 2014’ten bu yana DAEŞ’le mücadelesine öncülük ettiği büyük bir darbe değil. 

Ayrıca, Türkiye'nin Transatlantik İttifak'a karşı yürüttüğü yeni karşılaşma eylemlerine rağmen, Suriye'nin kuzeyindeki Türk hedeflerine hitap eden şaşırtıcı bir hareket. Cumhurbaşkanı Trump’ın kararı, ABD’nin Orta Doğu’daki güvenilirliğini yitirecek ve bölgedeki Amerikan dış politikasına yıllar boyu sürecek.

Bir Beyaz Saray basın açıklamasına göre, Türkiye’yi “kısa süre önce Kuzey Suriye’de uzun süredir planlanan operasyonu ile ilerleyeceğini” açıklamanın ani  olduğunu ve bölgedeki ele geçirilen tüm IŞİD savaşçılarının sorumluluğunu üstlenmesinin ciddi olduğunu ve anlaşılması gerektiğini açıkladı. trump aleyhine dava açma bağlamında. Bu, cumhurbaşkanının halkın dikkatini kendisine karşı çıkacak iddialardan uzaklaştırmasına yönelik bir girişim olabilir. Ancak bu karar, ABD’nin bölgedeki dış politikasını ve yönetimin Türkiye’yle ilişkisini zorluyor. 

Sahada Suriye'nin kuzeyinde Kürt nüfusunun 2014 Türkiye'de yazında terörist grubun yükselişi bu yana Türkiye'de daha ISIS mücadelede ABD'ye çok daha sadık müttefiki olduğunu kanıtlamıştır bilinen bir gerçektir  görevden  olarak nitelendirdiği düpedüz 2014 yılında ISIS “Bir grup öfkeli genç adam.” 

Ancak, bu tehlikeli genç erkekler Suriye'de yıkıma uğradıklarında , Kürtler , geri tepme isteği ile ve IŞİD tarafından ele geçirilen Kobane gibi alanları ele geçirme kabiliyetine sahip tek  gruptu . Kürt savaşçılar, özellikle Adıyaman gibi Türkiye kentlerinde DAEŞ hücrelerinin keşfedildiği bir zamanda, terörist gruba karşı mücadeleye dirençli ve sadık olduklarını kanıtladılar  . 

Bu çerçevede, ABD, Kürtleri NATO müttefiki pahasına askeri olarak daha fazla desteklemeye karar vermişti. ABD IŞİD'i mağlup etmeye kararlıydı ve Kürtler, Amerikan botlarını yere koymak zorunda kalmadan bunu sağlamak için tasarıya uyuyorlar. 

Türkiye'nin Kürdistan İşçi Partisi'ne (PKK) karşı mücadelesi ve ülkenin güney sınırında bağımsız bir Kürt devleti formunu izlemenin meşru korkuları ayrıntılarda kayboldu.  

Trump'ın Pazar gecesi duyurusuyla Suriye'deki Kürtler kurumaya bırakıldı. Suriye'nin kuzeyindeki Kürtleri askeri olarak küçültmek için yapılan bir askeri operasyon Türkiye'de bir süredir demleniyor.

Nitekim, Türk Silahlı Kuvvetleri, güney sınırı boyunca bitişik bir Kürt bölgesi oluşumunu önlemek için Suriye'deki parça parça askeri operasyonlarda bulunuyor. Pazartesi sabahının erken saatlerinde başlayan ABD'nin geri çekilmesi, araziyi hem askeri hem de siyasi olarak Türkiye'nin tam güçle müdahale etmesi için temizliyor. Türkiye'nin Suriye'de yoluna girmesine izin vermek, Washington'un Suriye Kürtlerine teşekkür etmenin en iyi yolu değil. 

Türkiye'den, ele geçirilen DAEŞ militanlarıyla ilgilenmesini istemek de, bölgedeki ABD dış politika hedefi, yani dini aşırılık terörizmin ortadan kaldırılması için potansiyel olarak zararlı. Adıyaman ve  Türkiye-Suriye sınırındaki diğerleri gibi bazı Türk şehirleri  IŞİD için iyi bilinen merkezlerdi. 2015 yılında, terör örgütüne karşı mücadelenin zirvesi sırasında, Cumhuriyet gazetesinin Cumhuriyet gazetesi tarafından yayınlanan bir bombalama raporu, Türkiye'nin  Esad rejimini zayıflatmak ve Kürtleri zorlamak amacıyla silahlarını DAEŞ'e aktardığını ortaya koydu  . 2019’a hızlı bir şekilde çıkan ABD, DAEŞ militanlarını Türkiye’ye hiçbir çekince teslim ediyor. 

Türkiye'nin kör bir göze çarpmadan hapishaneye ya da daha kötüsüne militanlarla kendi adına mücadele etmesini engellemek için neler var? Militanlar araziyi biliyor ve kesinlikle Kürtlerle savaşmak için istekliler. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, asker kayıplarını minimumda tutmak için her türlü nedene sahip; Küçülen bir ekonomi nedeniyle evde güvencesiz bir konuma sahiptir.

Geri çekilme kararı, ABD’nin başka nedenlerden dolayı hayret verici bir pozisyonudur. Trump, Türkiye'ye bir hava füzesi savunma sistemi satın almakla ilgili son durumu göz önüne alındığında öteki yanağını henüz Erdoğan'a çevirdi. ABD'ye ve NATO ortaklarına açıkça karşı çıkan Türkiye, bu yaz başlarında Rus S-400 füze savunma sisteminin alımına devam etti. 

Bu tartışmalı satın alma, doğal olarak ABD'li politika yapıcılar arasında, F-35'in satışının askıya alınmasından  ekonomik yaptırımlara kadar değişen, Türkiye'ye uygun cevabın ne olması gerektiği konusunda bir tartışma dalgasına yol açtı  . Trump Pazartesi günü tweetledi, eğer ülke “sınırsız” olduğunu düşündüğü bir şey yaparsa “Türkiye’nin ekonomisini “ yok edecek ”tweetledi . Fakat Orta Doğu’daki ABD’nin davranışları Türkiye'nin hedeflerini ödüllendirdiğinde bu tür tehditlerin güvenilirliği nedir? Yok, gerçekten.  

Trump'ın kararı kesinlikle onun için kritik bir zamanda geliyor. Bize tekrar tekrar zaman gösterdi, dış politika kararlarını aldatmaktan korkmuyor, özellikle de spotları evde ondan uzak tutması uygun olduğunda. Sonuç olarak, Türkiye’yi belirgin bir sebep olmadan ve bunun karşılığında ABD’nin alacağı hiçbir şey olmadan hitap ediyor. 

Washington’un tutarsız davranışı devam ettiği sürece ABD’nin Orta Doğu’daki daha geniş dış politika hedeflerine ulaşılamayacak. Çekilme kararı Erdoğan için büyük bir kazanç, ancak ABD’nin bölgedeki güvenilirliğini zayıflattı. 

Yazının Tamamı https://thehill.com/opinion/international/465136-trump-and-his-foolish-foreign-policy-decisions

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com