Silikon Vadisinde Bir Türk Tamirci

Silikon Vadisinde Bir Türk Tamirci

Ömer Faruk Güneş babası ile birlikte San Francisco'ya yerleşen Türkler'den biri. Daha önce ABDPOST.COM'da gündeme gelen Youtuber Mehmet Kızmaz Ömer Faruk Güneş'i buldu ve onunla keyifli bir sohbet gerçekleştirdi. Henüz 30 yaşında olan Güneş'in 10 parmağında 10 marifet var. Cep telefonu tamirinden araba tamirine kadar her türlü tamiri yapabiliyor.

31 Mayıs 2018 - 03:23

Ömer Faruk Güneş pratik Türk insanı. "Ne iş olsa yaparım abi" diyenlerden. Adeta eli her işi yatkın. Bir çok araba tamirini kendi becerisiyle yaparken, bölgede bir çok mekanik tamircisi yapamadığı işleri Ömer Faruk usta'ya gönderiyor. Mehmet Kızmaz'a hayatını anlatırken, Yengeç burcu olduğunu ve orta okulda Türkçe dersinden daha çok ingilizce dersinde başarılı olduğunu belirten Ömer Faruk Güneş "Veli toplantısında Anneme öğretmen bu çocuk yurtdışında mı kaldı? diye sormuştu. Benim ingilizceye merakım çocukluktan geliyor. Babam Amerika'ya gelince bende peşinden geldim. 18 yaşından beri buradayım. Kaliforniya'nın körfez tarafı burada ki yaşam standardı yüksek olan bölge. Buralarda yaşamak çok zor. Bir odalık evler 2 bin dolar. Kaliforniya'nın Kuzey'i daha ucuz olmasına rağmen buralarda yaşıyor insanlar. Türkiye'ye 14 saat uzaklıkta. Türkiye'ye gitmek için çok önceden planlamak lazım." dedi.

18 YAŞINDAN BERİ ARABALARA MERAKIM VAR

18 yaşından beri arabalara merakının olduğunu dile getiren Güneş "Dergiler alırdım, Arabalara merakımı işe dönüştürdüm. Aslında Endüstri Meslek Lisesi Elektronik mezunuyum.  Babam mezun olduktan sonra bir yakınımın aracılığı ile buraya geldi. Bende babamla birlikte buradaki maceraya atıldım. 2,5 yıl önce bu fikir geldi. Bir çok aracı tamir ediyordum. Gerekli sertifikaları alarak bu işe başladım. Burayı yavaş yavaş büyüttüm. Oldukça memnunum." şeklinde konuştu.

AMERİKA'DA ARABA TAMİRİ ÇOK PAHALI AMA SEBEBİ VAR 

Amerika'da tamir ücretlerinin çok pahalı olduğuna değinen Ömer Faruk usta, "Evet çok pahalı ama bunun bir sebebi var. Burada çok çeşitli ülkelerde üretilmiş araçlar var. Bir standardı yok. Hele Asya çıkışlı araçların arızalarını bulmak oldukça fazla bilgi ve beceri istiyor. Her gün yeni teknoloji ile karşılaşıyorsunuz. Her aracın sistemi farklı. Özel aletler kullanmak gerekiyor. Örneğin bir aracın yağının değiştirdikten sonra beyne iletmesi gerekiyor. Bazı araçların yağ açma aleti bile farklı. Bunun için bütçe ayırmak gerekiyor. Bazı otomobiller var çok az. Onun için bir cihaz ve alet alıyorsunuz. O aleti belki 1 yıl sonra kullanıyorsunuz. Tabi işi yaparken de zaman harcıyoruz. Bunları toplayınca bu fiyata yansıyor. Burada bir bakım ücreti 40 dolardan başlıyor 160 dolara kadar çıkıyor. 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Seda Sayan: Oğulcan'a 'torpilli' dedikleri için futbolu bıraktırdım!
Seda Sayan: Oğulcan'a 'torpilli' dedikleri için futbolu...
Oyuncu Recep Aktuğ evden çıkamaz durumda!
Oyuncu Recep Aktuğ evden çıkamaz durumda!