• Reklam

THY İran ve Irak Uçuşlarını Askıya Aldı

Amerika Birleşik Devletleri, Irak ve İran üçgeninde yaşanan askeri gerilimin ardından Türk Havayolları, Irak ile İran'a yaptığı tarifeli seferleri, geçici olarak durdurdu. ABD Federal Havacılık Kurulu, İran'ın gece yaptığı saldırının ardından "Sivil uçuşların güvenliğine yönelik potansiyel riskleri hesaplamak için Orta Doğu'daki gelişmeleri yakından takip ediyoruz" açıklamasında bulunmuştu. Bu arada İran düşen uçağın kara kutusunun Boeing'e verilmeyeceğini duyurdu.

Reklam
Reklam
THY İran ve Irak Uçuşlarını Askıya Aldı
08 Ocak 2020 - 13:25
Reklam

THY, bölgede tansiyonun yükselmesi nedeniyle, Irak ve İran'a yapmayı planladığı tarifeli uçuşlarını, tedbiren yarın (9 Ocak) saat 21.00’e kadar durdurma kararı aldı.
Ayrıca karar kapsamında, Irak ve İran hava sahasını kullanması gereken THY uçakları, rotalarından bu ülkeleri çıkardı.
Uçuşların devamının 24 saat sonra tekrar değerlendirileceği kaydedildi.
Ukrayna Hava Yolları’na ait Boeing 737 tipi yolcu uçağı, İran’ın başkenti Tahran’ın 40 kilometre güneyindeki İmam Humeyni Havalimanı’ndan, Ukrayna’nın başkenti Kiev’e gitmek üzere kalkış yaptı. İçerisinde mürettebatla birlikte 180 kişinin bulunduğu belirtilen uçak, kalkıştan kısa süre alev aldı. Fars Haber Ajansı, Parand bölgesinde düşen uçakta ilk belirlemelere göre kurtulan olmadığını bildirdi.
AÇIKLAMALAR DİKKAT ÇEKTİ
Ancak uçağın düşmesi kadar, uçağın düşmesinden önce yapılan açıklamalar da dikkat çekti.
ABD Federal Havacılık Kurulu, İran'ın gece yaptığı saldırının ardından "Sivil uçuşların güvenliğine yönelik potansiyel riskleri hesaplamak için Orta Doğu'daki gelişmeleri yakından takip ediyoruz" açıklamasında bulunmuştu. Kurul sabaha karşı yaptığı açıklamada Irak, İran, Körfez ve Umman Körfezi hava sahasındaki Amerikan sivil havacılık faaliyetlerini askıya aldığını açıkladı. FAA yaptığı açıklamada, ABD ve İran arasındaki artan gerilim ortamında sivil uçakların "yanlış hedef tanımlamalarına" maruz kalma riskinin olduğu uyarısında bulunmuştu.
Tüm bu açıklamaların ardından bir yolcu uçağının düşmesi, kazanın savaş nedeniyle olma şüphesini de beraberinde getirdi.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com