• Reklam

Toprağa Yalın Ayakla Basmak Çok Sağlıklı

Toprağa yalın ayak basmak elektron transferini hızlandırır ve kırmızı kan hücrelerini %280 arttırır. Böylece kana büyük oranda oksijen girer. Aklınıza gelebilecek bütün büyük hastalıkların tehlikesi azalır ve bağışıklık sisteminiz güçlenir.

Reklam
Toprağa Yalın Ayakla Basmak Çok Sağlıklı
22 Şubat 2021 - 11:30
  • Reklam
Toprağa yalın ayak basılması halinde zeta potansiyeli nötr hale gelir. Metabolizmanın düzgün çalışabilmesi için gerekli olan serbest radikaller sigara, x-ray cihazları ve diğer birçok kimyasallar ve elektronik eşyalar sebebiyle vücudumuzda normalden daha fazla dolaşırlar. Bu serbest radikaller yaşlanmaya ve kronik hastalıklara sebep olur. Toprakta yalın ayakla yürümenin faydası ise bu serbest radikalleri nötrleyerek vücuttaki dolaşımını azaltmaktır. Özellikle doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda zeta potansiyeli çoğalır. Bu potansiyelin çoğalması demek ilerleyen zamanda kalp krizi riskinizin artması demektir. Toprağa yalın ayak basmak yani kanın iç akışını anlamlı derecede azaltır, kan incelir.

Uykusuzluk problemiyle uğraşıyorsanız, toprak sizin ilacınız olabilir! Yalın ayakla toprağa basmak stresinizi ve negatif enerjinizi aldığı için rahat bir uyku çekmenize yardımcı olur. Vücudunuzdaki stres hormonu olan kortizol seviyesini düşürerek uyku kalitenizin artmasını sağlar.

İlk kez spor yapıyorsanız veya uzun aralardan sonra spora tekrar geri döndüyseniz başlangıçta ciddi kas ağrıları yaşarsınız. Özellikle strese bağlı gerginlik yaşayan bireyler toprakta yürüyerek rahatlayabilir. Kan akımının hızlanmasına yardımcı olacağı için yoğun antreman sonrası yaşanan kas ağrılarını giderme konusunda size yardımcı olabilir.

Adet öncesi sendromunu engeller
Adet öncesi sendromu olan PMS ile baş etmenin yollarından biri de çıplak ayak toprakta yürümek! Toprakta yürümek kortizol hormonu seviyesini düşürdüğünden adet öncesi sendromunuzla başa çıkmanızı kolaylaştırabilir.

Psikolojinizi olumlu etkiler
Gaetan Chevalier tarafından yapılan bir araştırmaya göre gün içerisinde en az bir saat boyunca toprak üzerinde çıplak ayakla vakit geçirenler, geçirmeyenlere göre kendilerini ruhsal açıdan daha rahatlamış hissettiklerini söyledi. Gün içerisinde yalın ayak atacağınız birkaç adım stres, kaygı gibi birçok sorunda alternatif tedavi olarak görülebilir.

Diyabeti önler
Yapılan araştırmalara göre, hayvanlarda yapılan deneyler sonucunda topraklanmamış farelerin kan şekerlerinin; aynı beslenme programı uygulanan topraklama yapılan farelere oranla daha yüksek olduğunu gösteriyor. Ayrıca çocuklarda görülen iki tip diyabet hastalığının en önemli nedeninin topraklama eksikliğinden olduğu ortaya çıkmıştır.

Kırmızı kan hücrelerinin akış hızını ortalama %280 artar
Yalın ayak toprakta yürümek kırmızı kan hücrelerinin akış hızını %280 artırır. Bu sayede dokulara daha fazla oksijen taşınabilir vekalp krizi, felç, alzheimer, kanser gibi pek çok hastalığın temelinde yatan enflamasyonun daha da azalmasına katkıda bulunur.

 
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com