Trump’ı Anlama Taktiği Kitabı Çıktı

Trump'ı Anlama Taktiği Kitabı Çıktı

ABD Başkanı Donald Trump'ın yaptırım silahını kullanarak, stratejik muhataplarını ve hatta müttefik ülkeleri nasıl müzakereye ikna ettiğinini sırrı ortaya çıktı. Başkan Trump, 31 yıl önce yazdığı kitapta olduğu gibi önce ağır yaptırım ve tehditler savurduktan sonra masaya eli güçlü şekilde oturmayı amaçlıyor.

04 Ağustos 2018 - 09:15

ABD Başkanı Donald Trump'ın yaptırım silahını kullanarak, stratejik muhataplarını ve hatta müttefik ülkeleri nasıl müzakereye ikna ettiğinini sırrı ortaya çıktı. Başkan Trump, 31 yıl önce yazdığı kitapta olduğu gibi önce ağır yaptırım ve tehditler savurduktan sonra masaya eli güçlü şekilde oturmayı amaçlıyor.

Amerika Birleşik Devletleri'nin işadamı kökenli Başkanı Donald Trump, ilk olarak Çin'e karşı başlattığı ticaret savaşını geleneksel müttefikleri olan ülkelere de yaydı. Beyaz Saray'ın bu politikası Washington'un neredeyse bir asrı bulan batılı müttefikleriyle güven ilişkisini de sarsmaya başladı. ABD en son Pastör Andrew Brunson krizi nedeniyle NATO müttefiki Türkiye'yi yaptırım listesine aldı.

Donald Trump'ın 1987 yılında yazdığı 'Anlaşma Sanatı' (The Art of the Deal) isimli kitabında ele aldığı '11 kazanma taktiği' mevcut 'agresif' politikalarını anlamak için ip uçları taşıyor. Trump, kitabının bu kısmında 'ağırlığını kullanmanın' ve 'haksız yere avantaj elde edene karşı sert bir mücadele vermenin' öneminden bahsediyor.

Avrupa Birliği'nden ithal edilen çelik ürünlerine yüzde 20 vergi koyan ve Avrupalı otomotiv devlerine de ek vergi tehdidinde bulunan Trump, Brüksel üzerindeki baskıyı artırarak bunu müzakerelerde avantaja dönüştürmeye çalıştı.

Ticaret savaşlarının kızıştığı bir dönemde Brüksel'deki NATO Zirvesine katılan Trump, zirve sırasında görüştüğü Fransa Cumhurbaşkanı Macron'dan, AB'yi müzakere masasına çekmeye ikna etmesi isteğinde bulundu. Aynı zamanda bir ekonomist olan Cumhurbaşkanı Macron ise Trump'ın bu isteğine yine kendisinin taktiği ile: "Anlaşma Sanatı kitabınızı okudum. Biliyorum müzakerelerde elimizin güçlenmesi için önce sizin ek vergi kararınıza bir karşılık vermemiz gerekiyor." diye yanıt verdi.

Baskıyla müzakere masasına çekme

Kuzey Kore'ye karşı baskıyı artırarak savaş gerilimini tırmandıran Trump yönetimi, kısa süre sonra Pyongyang'ı müzakere masasına oturtmayı başardı. Kuzey Kore ilk görüşmeden sonra nükleer programından vazgeçme kararı aldı.

Trump'ın AB'nin çelik ürünlerinden sonra otomotiv ithalatına da vergi tehdidinde bulunmasından sonra Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Washington'da Trump yönetimiyle masaya oturdu. Görüşmeden karşılıklı gerilimi düşürme kararı alan taraflar ticari ilişkilerin 'daha adil' bir çizgide devam etmesi için yeni yol haritası üzerinde çalışacak.


İran boyun eğmedi

Seçim kampanyası döneminde İran ile yapılan nükleer anlaşmayı bitirme tehdidinde bulunan Trump, göreve geldikten bir süre sonra anlaşmadan çekildi. İran rejimine yönelik baskıları artıran ve Tahran'ı 'sonuçları itibariyle tarihte eşi benzeri görülmemiş bir yenilgiyi tatmakla' tehdit eden Trump, günler sonra İran yönetimiyle 'koşulsuz' müzakere masasına oturmaya hazır olduğunu söyledi.

ABD, Tahran’la uluslararası toplum arasında 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmadan Mayıs ayında çekildikten sonra bu ülkeye yönelik yaptırımları tekrar uygulamaya sokmaya başladı. İran’ın otomobil, altın ve diğer kilit metal ürünlerine yönelik Amerikan yaptırımları 6 Ağustos’ta, enerji ve bankacılığı hedef alan yaptırımlar da 4 Kasım’da yürürlüğe girecek.

Ambargo ve tehditlere rağmen geri adım atmayan İran, müzakere masasına oturmak için ABD'nin nükleer anlaşmaya geri dönmesini şart koştu.

Trump'ın Anlaşma Sanatı kitabında yer alan '11 kazanma taktiği'

Büyük düşün

En kötüsünü hesaba kat

Seçenekleri artır

Piyasa potansiyelini kendin keşfet

Ağırlığını kullan

İyi bir anlaşma için iyi bir mekana ihtiyaç yok

Ne kadar sıra dışı olursan o kadar ilgi

Karşı koy, diren

Bekleneni ulaştır

Gereğinden fazla harcama

Eğlen

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Salad recalled over E.coli fears
Salad recalled over E.coli fears
ABD'de Altın Sektörüne Yön Veren Türk: Çiğdem Bostan
ABD'de Altın Sektörüne Yön Veren Türk: Çiğdem Bostan