• Reklam
Reklam

Trump'ın Azli Yeniden Gündemde

Hakkında iki kez azil süreci başlatılan Donald Trump'ın azli ABD gündeminde yerini koruyor. Senatörler, Trump'ın azlinin anayasal olmadığını söyledi.

Reklam
Trump'ın Azli Yeniden Gündemde
29 Ocak 2021 - 05:16
  • Reklam
Amerika Birleşik Devletleri'nde Senatörlerin gündeminde Donald Trump var. ABD'de Andrew Jackson ve Bill Clinton'dan sonra hakkında azil süreci başlatılan üçüncü başkan Donald Trump olmuştu. Başkanlık süresi boyunca iki kez azil sürecine giren ilk ABD Başkanı olan Donald Trump'ın azli hala gündemde yerini koruyor. ABD Anayasası'nda tartışma konusu olan Trump'a yönelik azil süreci hakkında bazı Senatörler, Trump'ın artık başkan olmadığını, bu nedenle azledilemeyeceğini savundu.

Senato , ABD'nin 45. Başkanı Donald Trump’ın beraatına karar vermişti. Ancak  6 Ocak'ta Trump destekçilerinin Kongre binasına saldırması sonucu Temsilciler Meclisi, Trump için ikinci kez azil süreci başlattı.

İkinci azil sürecine konu olan isyana kışkırtma suçlaması Temsilciler Meclisi’nde 13 Ocak’ta kabul edildi. Ancak söz konusu karar ABD Anayasası konusunda tartışmalara neden oldu.

"Azli Anayasal Değil"

ABD’de dün toplanan Senatodaki 50 Cumhuriyetçi senatörden 45’i Trump’a yönelik ikinci azil davasının anayasal olmadığını savunarak davanın düşmesi konusunda talepte bulundu.

Senatörler, Trump’ın görev süresini doldurduğu ve bu nedenle Temsilciler Meclisi tarafından azil süreci başlatılmış olmasına rağmen kamu görevinde olmadığı için yargılanamayacağı ve suçlu bulunmayacağı ifade edildi.

Kentucky Senatörü Rand Paul, “Resmi kamu görevlisi olmayanlar görevden azledilemez. Azil süreci, görevden alınmayla ilgilidir. Suçlanan kişi çoktan görevden ayrıldı” dedi.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com