Trump’tan Beyaz Saray’da ilk iftar

Trump'tan Beyaz Saray'da ilk iftar

ABD Başkanı'nın ilk kez düzenlediği iftar yemeğine aralarında Türkiye'nin de bulunduğu nüfusunun çoğunluğu Müslüman bazı ülkelerin Washington'daki yabancı misyon temsilcileri katıldı. Amerikalı Müslüman sivil toplum temsilcilerinin davet edilmediği organizasyon, Beyaz Saray'ın dışında düzenlenen 'alternatif' bir iftar programı ile protesto edildi.

07 Haziran 2018 - 12:39

ABD Başkanı Donald Trump'ın Beyaz Saray'da ilk kez  düzenlediği ve nüfusunun çoğunluğu Müslüman bazı ülkelerin Washington'daki  yabancı misyon temsilcilerinin katıldığı iftar programı, Amerikalı Müslüman sivil  toplum kuruluşlarınca protesto edildi. Görevine yaklaşık 1,5 yıl önce başlayan Trump, Beyaz Saray'da ilk kez  iftar verdi.Beyaz Saray'daki geleneğin dışına çıkarak geçen yıl iftar vermeyen  Trump, bu yıl dar katılımlı bir davette ağırlıklı olarak Washington'da görevli  yabancı misyon temsilcilerini ağırladı.

Yabancı misyon temsilcileri ağırlandıKatılımcı listesi Beyaz Saray tarafından açıklanmadı ancak Beyaz Saray  muhabirlerinin bildirimlerine göre programa Suudi Arabistan, Ürdün, Mısır,  Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Tunus, Irak, Katar, Bahreyn, Fas,  Cezayir ve Libya'dan diplomatik temsilciler katıldı.

Oruçların açılmasından önce kısa bir konuşma yapan Trump, tüm Müslüman  aleminin ramazan ayını tebrik ettiğini ve nüfusunun çoğunluğu Müslüman ülkelerden  temsilcileri Beyaz Saray'da ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduğunu ifade etti.İlk yurt dışı ziyaretini Ortadoğu'ya yaptığını ve Suudi Arabistan'ı da  ziyaret ettiğini hatırlatan Trump, Hepimiz için güvenlik ve refahın olduğu bir  geleceğe, ancak beraber çalışarak ulaşabiliriz. dedi.

Beyaz Saray dışında Trump protestosuÖte yandan hem Trump'ın İslamofobik söylemlerini hem de Beyaz  Saray'daki iftara davet edilmemelerini protesto eden bazı Müslüman sivil toplum  örgütleri, Beyaz Saray'ın önündeki Lafayette Park'ta alternatif bir iftar  programı gerçekleştirdi.Beyaz Saray dışındaki iftarda, Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi  (CAIR) ve Kuzey Amerika İslam Camiası (ICNA) gibi ABD'nin önde gelen sivil toplum  kuruluşlarının temsilcileri yer aldı.İftar vaktinin girmesiyle önce cemaatle akşam namazını kılan 150 kadar  Amerikalı Müslüman, ardından hep birlikte yemeklerini yedi.Rahipten 'Beyaz Saray'daki iftara çağrılmayan' Müslümanlara destek muhabirinin sorularını yanıtlayan ICNA Direktörü Zahid Buhari,   Amerika’daki milyonlarca Müslümanın temsilcileri olarak Beyaz Saray'da  gerçekleştirilen iftara çağrılmamak, Trump'ın Müslümanlara ve İslam'a karşı  takındığı tavrın bir örneğidir değerlendirmesini yaptı.

Buhari, Ramazan ayını anma adına yapılan bir etkinliğe Amerika'nın  önemli Müslüman liderleri çağrılmıyorsa hedef hoşgörü değildir ama çok şükür ki  geçen yıl hiç yapmadıkları iftarı 17 ay sonra yaptılar ve ramazanın varlığını  yarım da olsa hatırladılar. Biz de bu yarım olan iftarı tamamlamak için burada  bulunuyor ve Trump’ın tam karşısında iftarımızı yapıyoruz. diye konuştu.Protestoya katılarak Amerikalı Müslümanlara destek veren Hristiyan  rahip Ruben Eckels da Trump'ın İslamofobik söylemlerine dikkati çekti.Eckels, Biz bu ülkede olmaması gereken ayrımcılığa, eşitsizliğe ve  hakarete maruz kalan Müslüman kardeşlerimizi desteklemek için buradayız. Bir  iftar veriliyor fakat davet edilmiyorlar. Bu tavır, Amerikalı Müslüman  vatandaşlarla ilişkilerimizi düzeltmez. ifadelerini kullandı.ABD'nin önceki başkanları Bill Clinton, George W. Bush ve Barack Obama  döneminde olmak üzere 2016'ya kadar yaklaşık 20 yıl süresince Beyaz Saray'da  geleneksel iftar programları düzenleniyordu. ABD Başkanı Trump, bu geleneği terk  ederek geçen yıl ramazan ayında Beyaz Saray'da iftar vermemiş ve kamuoyundan  tepki toplamıştı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Erdoğan Trump ile Suriye Operasyonunu Görüştü
Erdoğan Trump ile Suriye Operasyonunu Görüştü
Kaybolan Babasının Kemiklerini Evinde Buldu
Kaybolan Babasının Kemiklerini Evinde Buldu