• Reklam

Türkiye-ABD İlişkileri Nasıl İlerleyecek?

TASC TV'nin 'Amerika Gündemi' programında, İslam Doğru'nun konuğu, Washington Temsilcisi Hakan Çopur, son haftalardaki olayları değerlendirdi. Türkiye-Amerika ilişkileri ve Trump'ın azil süreci nasıl devam edecek?

Reklam
Türkiye-ABD İlişkileri Nasıl İlerleyecek?
13 Şubat 2021 - 14:07
  • Reklam
Türkiye-Amerika İlişkileri Nasıl Devam Edecek?
Müttefik olmalarına rağmen, iki ülke arasında var olan sorunlar yaşandığını da unutmamak lazım. S400 meselesi, F35'ler, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki adımları vs. anlaşmazlıklar devam etmekte. Bu sorunların bazıları Obama döneminden kalma, bazıları da Trump döneminden.

Biden yönetimi, S400 meselesi başta olmak üzere, Türkiye ile ilgili tüm başlıkları takipte olduğunun altını çiziyor. Henüz Biden, Erdoğan ile ve Blinken da Çavuşoğlu ile görüşmedi. Yalnızca, Jake Sullivan ve İbrahim Kalın arasında bir görüşme gerçekleşti. Muhtemelen yakın zamanda, liderler ve dışişleri bakanları düzeyinde de görüşmeler yapılacaktır. İşte asıl, o zaman mevcut durum ile ilgili güçlü fikirler edinilecek.

Fakat şu anki mevcut tabloda, Amerika yazılı olarak Boğaziçi Üniversitesi ile ilgili bir açıklama yaptı. Osman Kavala açıklaması yaptı. S400'lerle ilgili, bu konudaki pozisyonlarının değişmediği yönünde bir açıklama yaptı. Bir de, Süleyman Soylu'nun gündeme getirdiği, 15 Temmuz'da Amerika'nın rolü meselesine dair, herhangi bir rolleri olmadığı yönünde açıklama yaptı.

Henüz 3 haftadır yönetimde olmasına rağmen, Biden yönetimi 4-5 adet Türkiye aleyhinde açıklama yapmış oldu. Ama her açıklamada, mutlaka Türkiye'nin önemli bir müttefik olduğuna da vurgu yapıldı. Sorunları, yapıcı bir şekilde çözmeye hazır oldukları mesajı da verildi.

Liderlerin görüşmesinden sonra, durum daha da netleşecektir. Ama iki ülke arasındaki temel sorun 'güven' meselesi. ABD'nin; Suriye meselesinde YPG/PKK'yı desteklemesi, 15 Temmuz'dan sonra FETÖ konusundaki tutumu gibi durumlar, Ankara tarafından bakılınca hiç güven verici değil. ABD ise, S400'ler konusunda bir güven meselesi olduğunu düşünüyorlar.

Biden, diplomasiye önem veriyor. Türkiye müttefik konumunda en önemli ülke ve NATO'nun da en önemli ikinci ülkesi. Bu nedenle, Biden'ın Türkiye ile ilişkiler konusunda pozitif bir yöne gitmesi ve daha aktif rol alması bekleniyor.

Trump'ın Azil Süreci Nasıl İşleyecek?
Salı günü tarihte ilk kez ikinci azil davası başlamıştı. Yapılan oylamada, bu yargılamanın anayasal olduğu kararı çıkmıştı. 9 Demokrat vekil, Trump aleyhindeki delilleri sunduktan sonra, bugün Trump'ın avukatları savunmalarını yapmaya başladılar. Bugün bitirmeleri bekleniyor.

Muhtemelen yarından itibaren, tanıklar dinlenecek. Ama tanık olduğunu sanmıyoruz. Senatörler
her iki tarafa toplam 4 saat soru soracaklar. Sonrasında, bazı sentörlerin farklı konu önerileri ele alınacaktır ve son olarak Trump'ın suçlu olup olmadığına karar vermek için oylama yapılacak.

Fakat Hakan Çopur'a göre, Trump aklanacak. Çünkü, 100 senatörün en az 67'sinin Trump aleyhinde oy kullanması gerekli. Fakat şu anda, en fazla 5 ya da 6 Cumhuriyetçi senatörün, Demokratlara katılarak Trump'ın aleyhinde oy kullanması olası. Oylama Pazar gününe yetişebilir, aksarsa en geç Salı günü bitmiş olur.

Muhtemelen en fazla 50-55 senatör Trump'ın aleyhinde oy kullanacak ve 67 sayısına ulaşılamadığı için Trump, ikinci kez azil sürecinden aklanmış olarak çıkacak.

Trump'ın avukatlarının birinci argümanı, direkt olarak halka Kongre binasına saldırın gibi bir söylemi olmadığı yönünde olacak. Bununla ilgili kanıt görüntüler izletecekler. İkinci argümanları ise, zaten başkanlık süreci sona ermiş birinin azledilmesinin anlamsız olacağı yönünde.

Aslında Demokratların hedefi, Trump'ın bir sonraki seçimlerde aday olmasını ve başka federal bir göreve gelmesini engellemek. Ayrıca, yaptığı hatalarla onu tarihe gömmek. Ama 67 oya ulaşmaları imkansız görünüyor. Yani, muhtemelen Trump 2024 seçimlerinde yeniden adaylığını koyacaktır.

Anketler, Trump'ın Cumhuriyetçi seçmen üzerindeki etkisinin, halen yüzde 80 oranında olduğunu gösteriyor. Bu sebeple Demokratlar, hala kendisini bir tehdit olarak algılıyor. Sivil bir vatandaş olarak, hakkında açılan davalardan suçlu bulunsa bile, onun 2024 seçimlerinde başkan adayı olmasını bir tek 67 oyla azledilmesi engelleyebilir.

KAYNAK: TASC TV Amerika Gündemi

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com