• Reklam

Türkiye'de Ters Dolarizasyon Dönemi

Türkiye'nin kredi notunu değerlendiren Fitch Ratings Kıdemli Direktörü Erich Arispe Morales, ters dolar ikamesi görmeye başladıklarını ve kredi notu görünümünün 'negatif'ten 'durağan'a yükseldiğini belirtti.

Reklam
Türkiye'de Ters Dolarizasyon Dönemi
22 Şubat 2021 - 19:44
  • Reklam
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, 'BB-' olan Türkiye'nin kredi notu görünümünü 'negatif'ten 'durağan'a çevirdi.

Kredi notu görünümü değişikliğini Bloomberg HT'ye değerlendiren Fitch Ratings Kıdemli Direktörü Erich Arispe Morales, konuyla ilgili, Türkiye'nin  reel faizlerde yüzde 6'nın üzerine çıktığını ve yeni ekonomi politikalarını daha öngörülebilir hale getirdiğini bildirdi. "Artık sadeleştirilmiş bir para politikasına sahip olan ülkenin, iletişim stratejisi de iyileştirilmiş durumda." yorumunu yaptı.

Dış finansman risklerinin de şu an azalmış durumda olduğunu belirten Morales, "Politika güvenilirliği oluşturmak için açıklık çok önemli. Türkiye'de yetkililerin altını çizdiği şeyler; sürdürülebilir bir şekilde enflasyonu azaltmak, rezervleri artırmak ve dolarizasyonu tersine çevirmek. Bu konularda ne kadar ilerleme kaydedildiğini takip edeceğiz ve yüzde 5'lik enflasyon hedefine ulaşılıp ulaşılmadığını inceleyeceğiz." diye ekledi.

Morales, ayrıca Türkiye'de yıllardır artan  dolarizasyonun, artık ters dolar ikamesine girdiğini de
belirtti. 'BB' kategorisinde yer alan diğer ülkelerle kıyaslandığında, Türkiye'nin mali olarak iyi bir
durumda olduğu da ifade etti.
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com