• Reklam

Üç Hacker Tüm Dünyayı Dolandırdı

ABD'de, Kuzey Kore askeri istihbaratına bağlı olarak görev yapan 3 Kuzey Koreli bilgisayar korsanı hakkında, 1.3 milyar dolar değerinde soygun girişimi suçlamasıyla dava açıldı.

Reklam
Üç Hacker Tüm Dünyayı Dolandırdı
18 Şubat 2021 - 16:36
  • Reklam
ABD'de, Kim Il, Park Jin Hyok ve Jon Chang Hyok isimli üç Koreli bilgisayar korsanı hakkında, 1.3 milyar dolar değerinde soygun girişimi ve zararlı dijital paraları piyasaya sürmek suçlamasıyla dava açıldı. İddianamede, bankaları dolandırmak için plan yapmakla suçlandılar.

İddianamede yer alan bir diğer bilgi ise, bu hackerların, ABD Savunma Bakanlığı ile devletten enerji ihalesi alan şirketleri de hedef aldığı. Bazı Pentagon çalışanlarının, bu kimlik hırsızlığı tuzaklarına düştüğü bildirildi.

Söz konusu bu üç bilgisayar korsanının suç listesi çok kabarık.

Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu, 99 ülkede binlerce bilgisayara zarar veren Wannacry siber saldırısının da düzenleyicileri arasında gösteriliyorlar. Wannacry siber saldırısı, İngiltere ve İskoçya'da Ulusal Sağlık Sistemi'ni çökertmişti.

Korsanlardan Park Jin Hyok, Sony Entertainment şirketine yapılan siber saldırıda yer aldığı için de   suçlanmıştı.

Henüz nerede oldukları tespit edilemeyen bu üç kişinin, Kuzey Kore'de oldukları tahmin ediliyor.

Kanada ve Amerika pasaportları olan 37 yaşındaki Ghaleb Alaumar adlı dördüncü kişi hakkında ise, bu üçlünün çaldığı paraları aklamaktan ayrı bir dava açıldı. ABD'li yetkililer bu kişinin suçlamaları kabul ettiğini duyurdu.

Bu saldırılar neticesinde, son banka hacklemeleri ile 1 milyar dolardan fazla gelir ettiler.
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com