• Reklam
Reklam

Ünlü Raket Osaka, Polis şiddetine Tepki Gösterdi

Irkçılığa karşı tutumuyla bilinen ünlü tenis oyuncusu Naomi Osaka, ABD’de siyah yurttaş Jacob Blake’in polis tarafından vurulmasına tepki olarak, WTA Western & Southern Açık turnuvasında oynayacağı yarı final maçından çekildi.

Reklam
Ünlü Raket Osaka, Polis şiddetine Tepki Gösterdi
27 Ağustos 2020 - 07:03
  • Reklam

Japon ve Haiti kökenleri nedeniyle kendisi de ırkçılıktan nasibini alan ünlü raket Naomi Osaka, silahsız siyah bir yurttaş olan Jacob Blake'in polis tarafından vurulmasının ardından maçları protesto etti.

ABD’nin New York kentinde düzenlenen WTA Western & Southern Açık turnuvasında, Belçikalı rakibi Elise Mertens ile yarı final maçında karşılaşacak olan Osaka, maçtan çekildi.

Twitter hesabından bir açıklama yapan Osaka, “Bir atletten önce ben siyah bir kadınım. Ve siyah bir kadın olarak, beni tenis oynarken izlemektense, halihazırda acil ilgi gerektiren çok daha önemli konular varmış gibi hissediyorum. Oynamayınca öyle etkili bir şeylerin yaşanmasını beklemiyorum ancak çoğunluğu beyaz olan spor dünyasında bir tartışma başlatabilirsem, bunun doğru yönde bir adım olduğunu düşünürüm” dedi.

Japon ve Haitili bir çiftin çocuğu olan 22 yaşındaki Naomi Osaka, ABD’de büyüdü. Osaka da ten rengi nedeniyle zaman zaman ırkçı yaklaşımlarla karşılaştı. Osaka’nın iki Grand Slam şampiyonluğu bulunuyor.

Blake’in vurulması spor dünyasında boykotun fitilini de ateşledi. NBA ekiplerinden Milwaukee Bucks, basketbol maçına çıkmama kararı aldı. Ardından tüm playoff maçları iptal edildi. NBA’in boykotuna Profesyonel Kadınlar Basketbol Ligi (WNBA) ve Beyzbol Ligi (MLB) de destek verdi.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com