• Reklam
Reklam

Washington'da ATA DC Derneği Bayram Pikniği

Nurtaç Turkeli ve eşi Zachary, Washington D.C.'de bayramda yapılan ATA DC Derneği'nin hazırladığı Türk pikniğine katılıp bir 'vlog' yayınladılar.

Reklam
Washington'da ATA DC Derneği Bayram Pikniği
12 Haziran 2021 - 22:14
  • Reklam
Piknikte Türk Havayolları'nın gönderdiği kıyafetler, baklavalar, Starbucks kahvesi, dürümler,
köfteler, meyve suları, ayran her şey var. Yemyeşil açık havada gerçekleşen pikniğe katılım oldukça yoğun olmuş.

Atatürk'lü büyük bir Türk bayrağı ile bir ağaç süslenmiş. Bir sahne kurulmuş. Her yer Türk
bayraklarıyla donatılmış. Çocuklar oyun oynuyor. Herkes halinden memnun.

ATA DC Derneği'nden Serpil Hanım ile görüşüyor Nurtaç ve organizasyonu yaptıkları için teşekkür ediyor. American Turkish Association - Amerikan Türk Derneği kısaltmasının 'ATA' oluşunun da Atatürk'ten kaynaklı olduğunu gururla söylüyor Serpil Hanım.

Nurtaç piknik alanının tam bir bayram yeri gibi olduğunu söylüyor. Herkes upuzun bir masada bir araya gelip yemeklerini yiyorlar. Nurtaç ve eşi, pide arası döner ve baklava tercih ediyor ve her şeyin çok lezzetli olduğunu belirtiyorlar.

Sahne alanına çocuklar çıkıyor ve bayraklar sallayarak marşlar söylüyorlar. Ardından yetişkinler
"Kırmızı-Beyaz Ne Mutlu Türküm Diyene!" şeklinde bağırmaya başladılar.

Bu defa da, ATA DC Derneği'nin yönetim kurulu üyelerinden Özge Hanım ile görüşüyor Nurtaç. Özge Hanım 2002 yılından beri Washington'da yaşadığını söylüyor. 1960'lardan beri aktif olan dernekte genç nesil olarak aktif rol alan Özge Hanım her yıl böyle piknikler, Türk okullarıyla ilgili aktiviteler ve Türk Festivali gibi organizasyonlar düzenlediklerini anlatıyor. Türk Festivali her sene Eylül ayında Washington D.C.'de düzenlenen çok büyük katılımlı bir festival. Yaklaşık 25 bin hem Türk hem Amerikalı ziyaretçi katılıyor bu festivale. Geçen sene salgından ötürü yapılamamış ama bu yıl için kolları sıvamışlar.

Bütün Türkler ve Amerikalılar ATA DC Derneği'ne üye olabilirler. Yönetim kurullarında da Amerikalı üyelerin olduğunu belirtiyor Özge Hanım. Onların da Türkçe öğrendiklerini ve Türk kültürüne bayıldıklarını ifade ediyor. Kimisinin eşi Türk imiş. Çok kültürlülüğe inanan bir grup olduklarının altını çiziyor. Farklı etnik kökenlerden herkesi kucaklıyorlar.

Nurtaç asıl bombayı sona saklamış. Çünkü Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Hasan Murat Mercan ile de kısa bir söyleşi yapıyor. Büyükelçi Mercan daha önce Tokyo Büyükelçisi iken henüz çok yakın zamanda 15 Mart'ta Washington'a tayin olmuş. Nurtaç ve eşi ise 4 aydır Washington D.C.'de yaşadıkları için yeni olduklarını düşünürken, bu durumu öğrenince çok şaşırıyorlar. Şehri birlikte keşfedeceklerini ifade ediyor Nurtaç.

2004 yılında kurulan Kardelen Dans ekibinin kurucularından Demet Hanım'la da söyleşi yapıyor
Nurtaç. Amaçları hem Türklere hem de Türk dansını seven yabancılara Türk danslarını öğretmek. Bir barış ortamı oluşturmak. Dans gösterilerinden kazandıkları fonların bir kısmını da dünyanın her bir yerindeki çocuklarla ilgili kurumlara bağışladıklarını ifade ediyor Demet Hanım. Hem de sadece Türk çocuklarına değil. Dans geçmişi olan Nurtaç da bu ekibe dahil olmaya karar veriyor.

Son olarak eşiyle birlikte ATA DC Derneği'ne üyelik formu dolduruyor Nurtaç.

KAYNAK: Nurtaç Türkeli

 

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com