Washington’da Atatürk Büstü Önündeki Siyahiler

Washington'da Atatürk Büstü Önündeki Siyahiler

ABD bugün, sivil haklar hareketinin önderi Martin Luther King'i anıyor. 1950 ve 60’lardaki Afro-Amerikan sivil haklar hareketi ile en çok özdeşleştirilen isim olan Martin Luther King Jr,. hayatını Amerika Birleşik Devletleri'nde ırkların eşitliği için barışçıl ve şiddet içermeyen insan hakları mücadelesi ile anılıyor. 1950 yılında Washington'da ki Türk Büyükelçiliğine sığınan Afrika asıllı Amerikalıları isteyen Polise direnen Büyükelçi o gün gözaltına alınmıştı. İşte o fotoğrafın hikayesi

16 Ocak 2018 - 06:29 - Güncelleme: 16 Ocak 2018 - 06:52

Sabah Gazetesi muhabiri Ragıp Soylu kendi Twitter hesabında paylaştığı bu fotoğrafın hikayesini anlattı.

1950 yılında Washington'da Irkçılık karşıtı gösteri yapan siyahilere sert davranan Amerika'da yaşanan bir olay bugün gündeme geldi. Türk Büyükelçiliğinde Caz konserine katılan Siyahi Amerikalıların arka kapıdan girmesini isteyen ABD'ye Büyükelçi Münir Ertegün karşı çıktı. Türk elçilik görevlileri ile ABD yetkilileri arasında ki bu tartışma diplomatik krize neden oldu. 

ABD Senatosu Türk Büyükelçiliğine yönelik kınama yayınladı. Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Münir Ertegün, büyükelçiliğe gelen Afrikalıların misafir olduğunu dile getirerek "Eşit olarak herkes gibi ön kapıdan girip çıkacaklar." yanıtını verdi.

Polis dönemin Türk Büyükelçisinin oğlu Ahmet Ertegün'ü gözaltına aldı. Ahmet Ertegün, Annapolis segregasyon yasaları ihlalden dolayı tutuklandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Were forecasters wrong or did state fail us? You be the judge with this forecast timeline
Were forecasters wrong or did state fail us? You be the judge with...
Gelin adayı Hanife'nin yeni mesleği şaşırttı
Gelin adayı Hanife'nin yeni mesleği şaşırttı