• Reklam
Reklam

Washington'lı Ertegün Kardeşler'in Belgeseli

ABD'nin ikinci Türkiye Büyükelçisi Münir Ertegün'ün oğulları Ahmet ve Nesuhi Ertegün kardeşler, ABD müzik piyasasına damga vuran Atlantic Records plak şirketini kurarak, hem Ray Charles gibi önemli siyahi müzisyenleri müzik dünyasına kazandırdılar, hem de bu sayede son günlerde ABD'de tekrar alevlenen ırkçılığa karşı caz müzik ile kafa tuttular. İşte onların belgeseli, Ümran Safter'in yorumuyla 'Leave The Door Open'.

Reklam
Washington'lı Ertegün Kardeşler'in Belgeseli
12 Nisan 2021 - 17:39
  • Reklam
Everett House olarak da bilinen ve Türkiye'nin ikinci büyükelçisi Münir Ertegün'ün girişimleriyle
1930'larda satın alınan, Washington'daki Türk Büyükelçiliği rezidansı, kendi tarihini de anlatan bir caz belgeselinin prömiyerine ev sahipliği yaptı. Rezidansın tarihi caz geceleri, Ümran Safter'in ''Leave The Door Open'' (Kapıyı Açık Bırak) belgeselinde yeniden hayat buldu.

Büyükelçinin oğulları Ahmet ve Nesuhi Ertegün'ün, Amerika'nın en ünlü plak şirketi Atlantic
Records'ı kurma fikirlerinin altında da, aslında rezidansta düzenlenen bu ünlü caz geceleri yatıyordu.

Belgeselde Ümran Safter, Ertegün kardeşlerin sadece caz sevgisini değil, Amerika'daki ırkçılığa karşı renk ayrımı gözetmeyen bu sevgi sayesinde, müzik dünyasına kazandırdıkları siyah müzisyenleri de konu alıyor.

Korona virüs salgınına rağmen filmi tamamlamayı başaran yönetmen Ümran Safter, DC Bağımsız Film Festivali kapsamında Everett House'da belgeselin dünya prömiyerini yaptı.

Gecede, Ertegün ailesine yakın ve Atlantic firmasından isimlerin yanı sıra, Washington ve caz üzerine araştırmalar yapan ve rezidans binasının tarihi üzerine kitap yazan isimler bir araya geldi. Anlatımı destekleyen tarihi görüntüler de belgeselin en etkileyici yönlerindendi.

''Leave The Door Open'', Nisan ayı sonunda Dallas'ta Amerika Film Festivali'nde gösterilecek. Ancak Safter, belgeselini daha fazla Amerikalı izleyiciyle buluşturmayı planlıyor.

Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği de, Ahmet ve Nesuhi Ertegün kardeşlerin anısına caz konserleri düzenliyor.

 

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com