• Reklam

Zarrab davasının savcısı Preet Bharara Kitap Yazdı

Türkiye'de uzun süre gündemi belirleyen Rıza Zarrab dosyasının savcısı Preet Bharara görevden alınmasının ardından baktığı davalarla ilgili bir kitap yazdı. 'Adaleti sağlamak - Suç, ceza ve hukukun üstünlüğü üzerine bir savcının düşünceleri' (Doing Justice — A Prosecutor’s Thoughts on Crime, Punishment and the Rule of Law) isimli kitapta Zarrab davası ile ilgili bölümlerde ilgi çekici kişisel detaylar bulunuyor.

Reklam
Zarrab davasının savcısı Preet Bharara Kitap Yazdı
08 Mart 2019 - 07:07
  • Reklam

Türkiye'de uzun süre gündemi belirleyen Rıza Zarrab dosyasının savcısı Preet Bharara görevden alınmasının ardından baktığı davalarla ilgili bir kitap yazdı.

'Adaleti sağlamak - Suç, ceza ve hukukun üstünlüğü üzerine bir savcının düşünceleri' (Doing Justice — A Prosecutor’s Thoughts on Crime, Punishment and the Rule of Law) isimli kitapta Zarrab davası ile ilgili bölümlerde ilgi çekici kişisel detaylar bulunuyor.

 Bharara kitabında şu ifadelere yer verdi:

"Zarrab ailesi ile tatil için ABD'ye gelirken İran ambargosunu deliyor olmaktan ötürü savcı Michael Lockard'ın onun ve yedi kişinin daha hakkında uzun süredir sessizce ve yoğun şekilde araştırma yapmış ve bilgi toplamış toplamış olduğunu bilmiyordu.

Sahte şirketler kurmuş ve Türk yetkilileri rüşvete boğmuş olan Zarrab altın karşılığında petrol takasını yönetiyor ve her yıl milyarca dolarlık (sadece 2012 için 10 milyar dolar) görünmez bir ticareti orkestra ediyordu. Bir defasında pop yıldızı olan eşine onun için Mars gezegenini satın alacağını söyleyecek kadar kibri kabarmıştı."

Türkler ilanı aşk edip kebap ve rakı ısmarlamak istediler

Zarrab'ın ABD'de gözaltına alındığı ana kadar soruşturmadan ve içeriğinden habersiz olduğunu belirten Bharara, hakkında soruşturma yürütülen kişilerin kendi ayaklarıyla ülkeye gelme ihtimaline karşı bu tür dosyaların ve soruşturmaların gizli yürütüldüğünü söylüyor ve ekliyor:

"Türkiye'nin bu gözaltına anında verdiği tepki akıllara durgunluk vericiydi. Davaya bakacağımı öğrendiğimde, tıpkı Hindistan dosyasında olduğu gibi, bir gecede o ülke insanları arasında sansasyonel bir karakter haline geldim. Abartmıyorum. Sadece saatler içerisinde twitter hesabım patlama yaşadı ve 8 bin kişi olan takipçi sayım 250 bine yükseldi. Yeni takipçilerimin tamamı Türktü. İsmim ve resmim Türk basınında her yerdeydi. İnsanlar bana dualarını gönderiyor, başarılar diliyor, teşekkür ediyor hatta bazıları kebab ısmarlamak istiyordu. Bir seferinde bonkör bir takipçi bana rakı, şiş-kebap ısmarlamak, lokum ve halı göndermek istediğini yazdı. Bende ona kebap sevdiğimi ancak işimi yapıyor olmaktan ötürü herhangi bir hediye kabul edemeyeceğimi söyledim."

Türk medyası aylarca peşimi bırakmadı

Haftalarca ve aylarca Türk gazetecilerin kendisini gitti her yerde ve katıldığı tüm aktivitelerde takip ettiğini anlatan Bharara, kendisi için şarkılar bestelendiğini, şiirler yazıldığını, ilanı aşk edildiğini ve sosyal medyada Preet Bharara'yı seviyoruz etiketi açıldığını ve dünya trendleri arasına girdiğini yazdı. Bharara şöyle devam ediyor:

"Bunca ilgi alaka nedendi peki? Nedeni şuydu: Birkaç yıl önce 2013'te Türkiye'de savcılar Zarrab'a karşı bir dosya oluşturmuş ve en üst düzey yetkililerin ve bankacıların kaçakçılığa göz yumdukları, yardımcı oldukları, rüşvet aldıkları iddiaları ortaya saçılmıştı. Zarrab suçlu bulunmamış ancak aklanmamıştı da.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com