• Reklam
Reklam

1893 Chicago Dünya Fuarı'nda "Padişahım çok yaşa!"

Tarihçi Dr. Işıl Acehan, 1893 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nin Illinois eyaletinde yer alan Chicago şehrinde düzenlenen, Dünya Fuar'ında Osmanlı'nın nasıl izler bıraktığını anlatıyor.

Reklam
1893 Chicago Dünya Fuarı'nda "Padişahım çok yaşa!"
17 Mayıs 2021 - 15:05
 • Reklam
1893 yılında düzenlenen Chicago Fuarı'na, Osmanlı Devleti de kayıtsız kalmayarak, temsilen
çoğunluğu Yahudi olan bir ekip gönderdi. Bu ekibin inşa ettiği cami, hem cami hem de sinagog olarak kullanılıyordu.

Yahudilerin en kutsal günü Yom Kippur, ABD'de daha önce eşi benzeri görülmemiş bir ihtişamla ilk kez bu camide kutlandı.
 • Reklam

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • CN
  1 ay önce
  1893 Osmanli nin yavas yavas yikilma dönemi baslamisti. Ingilterenin cok etkisi altinda kaldi ve her söylenene inandilar. Yahudi ingiliz bankasi Rotschild ile yapi*** borc ve yüksek oranli faizler, Osmanli hazinesini bitirdi..Kurtulus savasindan sonra Türkler cok fakirlik yasadi ve Osmanlinin dis bankalara borcunu ödedi.Atatürk gibi HIZIR bir daha kolay, kolay Türkiyeye ugramaz .
 • H.K
  1 ay önce
  Bide bunu haber diye yazmis yazan. Türk bayragini sarip sevgisiz bir sekilde bir köseye sokusturmus. 1500 yillardan bei Constantinpolis diye bir yer yok..Yahudi snagog Rabbisi karisi ile giriste, süslü püslü Yahudi kadinlari, bumu bize vereceginiz haber.?O kadar söhretli Osmanli ne Türk halkina ne de Türk bayragina sahip cikti. Sadece 100% dogru dürüst bir Türk heyeti gönderemez miydi?Dogru ya Osmanlinin en iyi okularinda Yahudi ile Ermeniler okuyordu, onlar ta o zaman ingilizce biliyordu, benim halkin Anadoluda carik ile daglarda gezip Osmanliya vergi verirken.Cephelerde sehit düserken!
 • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com