Adalet Bakanı Gül Washington'da

Amerika ziyareti kapsamında New York ve Connecticut’ın ardından Washington’a geçen Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, resmi temaslarına bugün başladı. Gül, ABD Adalet Bakanı William Barr'la yerel saatle 14.30’da biraraya geldi.

Adalet Bakanı Gül Washington'da
12 Haziran 2019 - 02:47

Amerika ziyareti kapsamında New York ve Connecticut’ın ardından Washington’a geçen Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, resmi temaslarına bugün başladı.

Gül, ABD Adalet Bakanı William Barr'la yerel saatle 14.30’da biraraya geldi. Görüşme yaklaşık 1 saat 15 dakika sürdü. Adalet Bakanı, görüşmenin ardından Kongre'ye geçti.

Bakan Abdülhamit Gül "ABD Adalet Bakanı William P. Barr ile verimli bir görüşme gerçekleştirdik. Kendisine bir kez daha yeni görevinde başarılar diliyorum. Görüşmemizde iki ülke arasında adli alandaki işbirliğinin geliştirilmesinin önemini vurguladık." dedi.

Edinilen bilgiye göre, Gül ABD Adalet Bakanı'yla görüşmesinde, Türkiye’nin Fethullah Gülen'in iadesine yönelik taleplerini bir kez daha dile getirdi. Gül ve Barr'ın ilk yüz yüze görüşmesinde iki ülke arasındaki adli işbirliği de ele alındı. Gül ayrıca, 30 Mayıs'ta açıklanan Yargı Reformu Strateji Belgesinin ayrıntılarını paylaştı.

Türkiye’de üç yıla yakın hapis yattıktan sonra denetimli serbestlik hükümleri uygulanarak cezaevinden tahliye edilen eski NASA çalışanı Serkan Gölge’nin ve halen Türkiye’de tutuklu bulunan Amerikan konsolosluğu çalışanları ve Amerikan vatandaşlarının da görüşmede gündeme gelmiş olması muhtemel.

Adalet Bakanı Gül'ün yapacağı bu görüşmeyle, Gülen'in iadesine ve "FETÖ"ye ilişkin iki ülke arasındaki görüşme sayısı 7'ye yükselecek. Son görüşme, ABD heyetinin 3-4 Ocak 2019'da Ankara’yı ziyaretinde yapılmıştı. VOA

YORUMLAR

  • 0 Yorum