Amerika’da "Sapık Haritası"

Amerika'da "Sapık Haritası"

Türkiye’de taciz ve cinsel suçlarla ilgili türlü vaka duyuyoruz. Peki ya Amerika’da? Taşınacağımız semtte, oturduğumuz mahallede kendimizin ve çocuklarımızın hali hazırda sabıkalı kişilerin yakınında olup olmadığını öğrenebilir miyiz? Şüphelendiğimiz bir şahsı resmini yükleyerek sorgulatabilir miyiz? Bu soruların tümüne cevabımız evet.

04 Kasım 2019 - 22:42

Türkiye’de taciz ve cinsel suçlarla ilgili türlü vaka duyuyoruz. Peki ya Amerika’da? 
Taşınacağımız semtte, oturduğumuz mahallede kendimizin ve çocuklarımızın hali hazırda sabıkalı kişilerin yakınında olup olmadığını öğrenebilir miyiz? Şüphelendiğimiz bir şahsı resmini yükleyerek sorgulatabilir miyiz?
Bu soruların tümüne cevabımız evet.
2016 itibariyle ABD’de kayıtlı tam 895,500 cinsel suçlu var. 2003 yılında yapılan bir çalışma, bu suçtan hüküm giyip ardından salınanların 3 yıl içinde yeniden bir cinsel suç işleme potansiyelinin diğer suç gruplarına göre daha yüksek olduğunu gösteriyor. Vakaların yarıya yakınının 13 yaş altı çocukları hedef aldığı görülüyor.
Bu sebeplerden dolayı federal ve eyalet bazında cinsel suç işleyen sabıklalıların çok büyük kısmınının kayıtları halka açık. Düşük düzey tehlikeli olarak adlandırılan kategoriyi ise yalnızca yetkililer görebiliyor.
Cinsel suçtan sabıkalılar Amerika’da periyodik olarak yerel güvenlik birimlerine giderek rapor vermek, adresini güncellemek, iş yeri ve email bilgilerini güncel tutmak zorunda. Şüpheli durumlarda da gidip DNA örneği vermekle yükümlüler. Yani bir kez aldıkları sabıka hayat boyu peşlerini bırakmıyor.
Bu durum elbette Amerika’nın Türkiye’den daha tehlikeli olduğu sonucunu çıkarmasın. Kabarık suçlu kayıtları konuya verilen önemin ve eksiksiz kayda alma şeffaflığının bir sonucu. Türkiye’de ise cinsel istismar suç verileri artık halka kapalı.

ABD’de yaşadığınız adreste ya da ilgilendiğiniz emlak bölgelerinde cinsel suçluların varlığını araştırmak istiyorsanız telefonunuza Offender Locator Lite uygulamasını ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Uygulamayı link ile başka arkadaşınıza önererek ücretli tam sürüme bedava sahip olabilirsiniz. Kids Safe Live da aynı hizmeti veren başka bir alternatif.

Kaynak: gocmenturkkadinlarbirligi_usa

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • cok sikimdeydi
    1 hafta önce
    Sex offender mi ? Turkde cok hemde en buyukleri .....al sana bir tane https://www.homefacts.com/offender-detail/ILE14B5780/Osman-Bedel.html
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
War veteran files $1M claim for immigration arrest
War veteran files $1M claim for immigration arrest
Transgender remembrance day marked amid grim stats
Transgender remembrance day marked amid grim stats