• Reklam
Reklam

Amerika'nın 26 Eyaletinde Çiğ Et Salgını

Amerika Birleşik Devletleri'nde Gıda Güvenliği ve Denetleme Dairesi, çiğ etten bulaşan Salmonella bakterisi salgını nedeniyle 1 yılda 26 eyalette 246 kişinin rahatsızlandığını açıkladı.

Reklam
Amerika'nın 26 Eyaletinde Çiğ Et Salgını
05 Aralık 2018 - 20:32
  • Reklam

Yaklaşık 2 bin tondan fazla çiğ etin bakteriden etkilendiği ancak ne kadarının satıldığı ve ne kadarının hala marketlerde satışta olduğunun ise bilinmediği aktarıldı.

Geçen yıl bazı eyaletlerde görülen salgının son 6 aylık raporunda 26 Temmuz-7 Eylül arasında Arizona'daki JBS Tolleson adlı tesiste üretilip, paketlendiği vurgulandı.

Marketlere üretim bilgileri uyan etlerin imha edilmesi, halka da söz konusu etlerin satın alındığının fark edilmesi durumunda tüketilmemesi çağrısında bulunan yetkililer, 3 bin ton etin Ekim başında dağıtımdayken denetlenerek imha edildiği belirtildi. Geçen Ekim ayı başında ise 16 eyalette 60 kişinin bakteri nedeniyle hastalandığı hastanelerden raporlandığı ifade edildi.

Bağırsak sistemini etkileyen Salmonella bakterisi, vücut direncini düşürerek ishal, ateş ve kusmaya neden oluyor. Bakteri, su veya dışkı teması gerçekleşmiş gıdaların tüketilmesiyle insanlara bulaşabiliyor.

Uzmanlar, bakteriyi yok etmek için özellikle tavuk gibi gıdaların yüksek ısıda en az 10 dakika pişirilmesini öneriyor.

Amerika'da bazı Türk marketler kendi etlerini kestiklerini belirtti.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com