• Reklam

Amerika'nın İlk Camileri

Müslümanlar Amerika Birleşik Devletleri'ne Osmanlı İmparatorluğundan 2. Abdülhamit döneminde sonra gitmeye başlamış. İlk camilerde o dönemlerde kurulmuş.

Reklam
Reklam
Amerika'nın İlk Camileri
29 Eylül 2019 - 20:49 - Güncelleme: 30 Eylül 2019 - 21:05
Reklam

İlk Cami 1893'te Şikago Dünya Fuarı'nda Osmanlı mahallesinde bir cami yapıldı. Yaklaşık 3 yıl fuar açık kaldığını belirten tarihçiler, fuarın kaldırılmasıyla camininde yıkıldığını belirtiyor. Yahudilerinde finans sağladığı Camii zaman zaman Yahudiler tarafından sinagog olarak kullanıldı. Türk mahallesi olarak anılan bölgenin yüzde 80'i Yahudi olduğu aktaran Isidor Lewi, başta İstanbul olmak üzere Müslüman ülkelerden gelen tüccarların ibadet etmesi için caminin inşaa edildiğini belirtiyor. Ama Türk tarihçiler Camiinin inşaatı için Osmanlı İmparatorluğunun para gönderdiğini belirtiyor. 

2. ve kalıcı Camii ise 1910  yılında Osmanlı hükümeti tarafindan şimdiki Dünya Ticaret Merkezinin yanında kuruldu.Çok iyi İngilizce konuşan cami imamı Mehmet Ali Efendi The Sun Gazetesinde haber oldu.

3. Camii 1915 yılında San Francisco'da yapıldı. XX. yüzılın başında ABD'de düzenlenen "Uluslararası San Francisco Fuarında Osmanlı Standı" olarak gerçek ölçülerde bir maket olarak tasarlandı.

Ermeni mimar Vahan Cardashian tarafından Osmanlı'nın 1915 tarihinde katıldığı "Uluslararası San Francisco Fuarı" için hazırlanan Osmanlı standının en önemli yapılarından biri olan Külliyenin inşa halinin fotoğrafı mevcut.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com