Central Park'taki Çıplak Kız Heykeli Türk Çıktı

Amerika Birleşik Devletleri'nin New York kentinde dünyaca ünlü Central Park'ta 1955 yılında çıplak kadın heykeli dikildi. İlk kez Çıplak kadın heykeli gören New York'lular bunu Polise bildirir. İzinsiz konulan çıplak kadın heykeli Polis tarafından kaldırılmak istenirken, heykelin sahibi Türk Nejla Ateş heykelin yanına gelir.

Central Park'taki Çıplak Kız Heykeli Türk Çıktı
23 Aralık 2019 - 09:52 - Güncelleme: 23 Aralık 2019 - 12:13

Haziran 1955’te Central Park’ta yürüyüş yapanlar parkta daha önce hiç görmedikleri çıplak bir kadın heykeli görürler, Heykelin izinsiz olarak konulduğunu fark eden görevliler ise bunu Polise bildirir. Olay yerine gelen Polis ve gazeteciler, Heykeli kaldırmak isterken, heykeli yapılan kadın parka gelir. 1952 yılında Amerika Birleşik Devletleri'ne yerleşen Türk oryantal Nejla Ateş kendine aşık olan bir heykeltraşa heykelini yaptırıp Central Park'a diktirdi. Bu heykelle ünü Broadway'den Hollywood'a kadar ulaşan Nejla Ateş 2 filmde rol alır. Pek çok zengin ile adı aşk dedikodularına karışan Nejla Ateş Houstonlu bir petrol milyoneri ve İngiliz aktörle evliliği olur.
1963 yılında Amerikalı bir yapımcı ile evlenen Ateş, 2 yıl evli kaldıktan sonra boşanır bu boşanma kendisini bunalıma sürükler. 2 kez intihar etmek isteyen Nejla Ateş ölümden döner. 
Bunun üzerine Türkiye'ye dönen Ateş, Türkiye'de evlenerek, Türkiye'ye yerleşir. 
Amerika Birleşik Devletleri'nde bir çok dergiye kapak olan Nejla Ateş, 2005 yılında kansere yenik düşer. Bir günlüğüne de olsa dünyaca ünlenen Nejla Ateş heykeli o gün Polisler tarafından kaldırılır ama hikayesi dönemin Life Dergisine konu olur. 
kaynak: cemil özyurt

YORUMLAR

  • 0 Yorum