• Reklam
  • Reklam
  • Reklam

Chicago'da İmam Kadın, Cemaat Erkek

Amerika Birleşik Devletleri'nde özellikle İslam'a yönelik sapkın fikir ve uygulamalar dikkat çekiyor. Amerika Birleşik Devletleri'nin nüfus bakımından en büyük üçüncü şehri Illinois eyaletine bağlı Chicago kentinde Mescid Rabia'da kadın imam erkeklere namaz kıldırıyor.

Reklam
Reklam
Chicago'da İmam Kadın, Cemaat Erkek
07 Ağustos 2019 - 12:53
Reklam

Rabia isimli Iraklı bir kadın tarafından kurulan cemaatin simgesi su dolu kova ve ateşli meşale. Basra'da büyüyen Rabia bu işaretlerin Basra kentinin işareti olduğunu meşaleyle cenneti yakmak istediğini ve su ile cehennem ateşini söndürmek istediğini, böylece insanların yalnızca Tanrı aşkına, ceza ya da ödül arzusu olmadan ibadet edebileceklerini söyledi.

Mescid-i Rabia'da ana akım camilerden farkı hemen belli oluyor. Her cuma, bir avuç erkek ve kadın omuz omuza namaz kılıyor. Hutbe ve vaazda cemaatte tartışmaya katılırken, kadınlar erkeklere imamlık yapıyor.

Şikago'da Lynn, grubun namazlara ek olarak, birkaç yıl önce başlayan cami adalet çalışmaları için bir merkez görevi görecek daha geniş bir alana doğru hareket ettiğini söyledi. Yaklaşık 600 kişilik cemaati bulunan camide cemaat üyeleri aralarındaki sorunları camideki imamların hükümleriyle çözüyor.

Bir transseksüel olan cemaatten Lynn. “İnanç geleneğinde, mahkumları serbest bırakma ve ezilenlere hizmet etme konusunda güçlü bir fikir var. Sonunda, baskı altında olan insanlara baskı yapmalarını engelleyerek yardım ediyorsunuz." diyerek cemaati savundu.

Şikago bölgesinde Müslüman Toplum Merkezi örgütü ise bu tür sapkın cemaatlere karşı çıkıyor. İmam İbrahim Khader, ibadet alanlarındaki kadın ve erkeklerin ayrılmasının, Hz. Muhammed’in, sünneti olduğunu belirterek "Namaz sırasında bir erkek için en iyi yer cemaattir, namaz sırasında bir kadın için en iyi yer arka sıradır. Bunlar gibi gruplar birileri tarafından destekleniyor. İslama nifak sokmak için uğraş veriliyor. Ama zaman içinde yok olup gidiyorlar. 

  • Reklam

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Fethi Dagdelen
    11 ay önce
    haberi kismi olarak yanlis yazmissiniz...imamlik (!) yapan trans degil bir kadin...haberin dogrusu asadgiki linkte https://www.chicagotribune.com/news/ct-south-loop-mosque-female-prayer-leader-20190803-56axwv37arfm3i3gajgc4umgb4-story.html
  • Reklam