'Disk kaymalarının nedeni yalnızca burkulma değil'

Güney Avusturalyalı mühendisler tarafından yapılan yeni bir araştırmanın sonuçlarına göre, bazı disk kayma sakatlanmaları, genel olarak neden gösterildiği gibi bükülme ve burkulmadan çok, sistemde oluşan bazı oynamalar nedeniyle oluşabiliyor.

'Disk kaymalarının nedeni yalnızca burkulma değil'
05 Ekim 2018 - 10:20

Reporti’de yer alan bir haberde, söz konusu araştırmanın, "insanları daha büyük bir disk kayma riskine sokan hareketleri daha iyi anlayıp, güvenli bir şekilde kaldırma yapmak için daha net yönlendirici ilkeler geliştirme" amacıyla yapıldığı belirtildi.

Flinders Üniversitesi Tıbbi Cihaz Araştırma Enstitüsü'nden doktora adayı Dhara Amin, "Her zaman bükülme ve burkulmanın disk kaymasının meydana geliş biçimi olduğu tahmin edildi. Biz de bu kuramı laboratuvar ortamında ileri teknoloji kullanarak test etmek istedik" dedi.

İnsan vücudundaki "diskler", şoku emmeye yardım eden ve omurlar arasında oluk oluşturarak omurgayı sabit tutan nükleus denen jöle tarzı bir madde çevresinde elastik bir kılıftan oluşuyor. Kaymış bir disk, bastırılmış reçelli bir çörek gibidir; reçel dışarı akar. Baskı yapıp diski eğerseniz, nükleus kılıfından dışarı akacak ve sinirler omurilikten dışarıya çıkarak bacaklardan aşağı yayılan bir ağrıya ek olarak büyük olasılıkla da sırt ağrısına neden olur.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum