• Reklam
Reklam

Doordash İle Kazanmanın Püf Noktaları

İbrahim Durhat ABD'de yaşayanlar için bir kez daha Doordash uygulamasını anlatıyor. Bu defa, gelen hiçbir talebi reddetmeden, gün sonunda ne kadar kazandığını bizlerle paylaşacak.

Reklam
Doordash İle Kazanmanın Püf Noktaları
02 Mart 2021 - 20:33
  • Reklam
Sabah saat 08.00'de aracıyla yola çıkıp cep telefonundan uygulamayı açıyor. Gelen ilk iki siparişi de kabul ediyor. Zaten bugün hiçbirini reddetmeden, nasıl bir gün geçireceğini ve ne kadar kazanacağını hem gözlemleyecek hem de bizlerle paylaşacak.

İlk siparişini teslim edince 12.5 dolar kazanıyor. Bunun 5 doları müşterinin verdiği bahşiş. Açılış bedeli yani baz ücret 4 dolar, 'Peak Pay' ise 3.5 dolar.

Ücretlendirme Nasıl Hesaplanıyor?
Daha önceki paylaşımlarımızda da bahsettiği üzere, ücretlendirme 3 kategoride toplanıyor. Yukarıdaki örnekte olduğu gibi, 'Base Pay' yani sistemin başlangıç için belirlediği en alt limit, 'Pieak Pay' yani sistemin yoğun saatlere göre uyguladığı en yüksek limit ve 'Tip' yani bahşiş. Bu üçünün birleşimi bir işten ne kadar kazandığınızı belirliyor. İbrahim, sabah saatlerinde yaptığı ilk siparişin tesliminden 4 dolar 'Base Pay', 3.5 dolar 'Peak Pay' ve 5 dolar da 'Tip' ile 12.5 dolar kazandı.

İşlerin yoğunluk saatine ve müşterinin vereceği bahşişe göre her teslimattan kazanılan bedel
değişmekte.

'Base Pay' gidilen mesafe ve DoorDash sisteminde o anki yoğunluğa göre değişiyor. Son zamanlarda da uygulamanın 'Peak Pay'i gayet yüksekten ödediğini söylüyor İbrahim. Yani devamlı çalışan biri, bu sistemden güzel para kazanabilir. Bir de bahşiş var tabii.

Eğer deminki siparişte 'Peak Pay' +1 olsaydı ya da hiç olmasaydı, sadece 8.5 dolar kazanmış olacaktı. Yani uygulama 'Peak Pay' ödemelerini yüksek tutarak insanları çalışmaya teşvik ediyor.

Tüm bunları anlatırken İbrahim ikinci siparişini de teslim ediyor. Bu sefer, 'Base Pay' 3 dolarlık bir siparişti. 'Peak Pay' ise yine 3.5 dolar. Bu müşteri 4 dolar bahşiş vermiş. Yani toplamda 10.5 dolar da buradan kazandı. Her iki siparişten 23 dolar kısa sürede kazanmış oldu.

Yeni bir sipariş daha kabul ediyor İbrahim. 8.5 dolarlık bir sipariş ve gideceği mesafe 1.7 mil. Bulunduğu yere 5 dakika mesafede, müşteriye uzaklığı da yine 5 dakika mesafede. Uygulamada belirtilen zamanlamadan 8 dakika daha erken alabiliyor teslimatı. Restoranın bekletmemesi sayesinde siparişi daha erken teslim edebilecek. Bu da daha fazla iş alabilmesini sağlayacağı için avantajlı bir durum. Uygulamayı kavradıktan sonra bu tip durumları kollar hale geleceksiniz.

Bu defa, 'Base Pay' 3 dolar, 'Peak Pay' 3.5 dolar ve bahşiş de 2 dolar. Toplam 8.5 dolar daha kazanıyor. Saat 08.00'den 09.11'e kadar toplam 31.5 dolar kazanmış oluyor.

Ne zaman sipariş geleceği bilinmediği için, İbrahim restoran bölgesinde en yoğun caddelerde  turlamanın mantıklı olduğunu belirtiyor.

Bu defa kendisinin de ilk defa denediği market alışveriş modelini de gerçekleştiriyor İbrahim. Verilen siparişi istenilen marketten siz yapıyorsunuz. Uygulamadan onaylatıp ödedikten sonra alıp adrese teslim ediyorsunuz.

Daha önceki paylaşımlarımızda da bahsettiğimiz gibi, uygulamada müşteriyle yazışma size hem bahşiş hem de zaman kazandırabilir. Mesela müşteri siparişi kapıya bırakmanızı söylerse beklemeden diğer siparişe geçmek için vakit kazanmış olabilirsiniz.

'Peak Pay' Avantaj Saatleri
Bu sefer saat 16.30 gibi Doordash uygulaması 'Peak Pay' için +8 vermeye başlıyor. Bu da çok daha fazla kazanacağı anlamına geliyor. Onu bitmeden yakalaması önemli.

Uygulamanın kullanımı ve ücretlendirmesi bu şekilde devam ediyor. Söz verdiği üzere bu öğreti için bugün tüm siparişleri kabul eden İbrahim, bugünlük yemek ve kişisel ihtiyaç molaları dışında toplam 13 saat çalışıyor.

Gün Sonu Raporu
Sabah 08.00-10.00 arasında 5 siparişten 50.50 dolar,
10.30-16.00 arasında 13 siparişten 136.75 dolar,
17.30-20.30 arasında 9 siparişten 88.29 dolar
Son olarak 1 siparişten de 7 dolar ile,

13 saatlik çalışma sonunda, 28 siparişten toplam 282.54 dolar kazanarak günü kapatıyor.

Çok daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

KAYNAK: İbrahim Durhat

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com