• Reklam

El Nusra'ya Para Gönderen ABD Askerine Gözaltı

Amerika Birleşik Devleri'nin  daha önce ABD ordusunda görev yapmış bir kadın Suriye'de El Kaide bağlantılı El Nusra militanlarına yaptığı para transferini sakladığı gerekçesiyle gözaltına alındı.

Reklam
El Nusra'ya Para Gönderen ABD Askerine Gözaltı
27 Kasım 2020 - 14:28
  • Reklam

Savcıların talimatıyla harekete geçen polis ekipleri 53 yaşındaki Maria Bell adlı kadının evinde yapılan aramada para yerine 136 tüfek ve tabanca, 15 mermi kutusu ve bir adet tank savar roket ele geçirdi.

Çarşamba günü video konferans yoluyla Newark'taki Sulh Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkan Bell suçlamaları reddederken, Bell'in avukatı evde bulunan silahların antika değeri taşıdığını ve Bell'in ölen kocasına ait olduğunu savundu.
Hakimler, Suriye'ye en az 18 kez banka havalesi yapma girişiminde bulunan ve toplamda 3 bin 150 dolar gönderdiği iddia edilen Bell'in kefaletle serbest bırakılma isteğini reddederken, tutuklu yargılanmasına karar verdi.

FBI ajanı Matthew Hohmann tarafından imzalanan beyannamede, Bell'in maddi yardım yanı sıra ABD ordusunda görev aldığı dönemdeki özel ateşli silah eğitimi ve diğer mesleki deneyimlerini de Suriyeli militanlarla paylaştığı iddia ediliyor. FBI'ya göre ayrıca Bell, El Nusra militanıyla Türkiye'de buluşmayı planlamış.

Bell, suçlu bulunması halinde 10 yıla kadar hapis ve 250 bin dolar para cezasıyla karşı karşıya kalacak.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com