Erdoğan BM'den Dünyaya Seslendi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın temsil ettiği BM 73. Genel Kurulu görüşmeleri başladı. Erdoğan, Genel Kurula hitap etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "BM, 73 yıllık geçmişinde hiç de küçümsenemeyecek başarılar elde etmiştir. Ancak zaman içinde insanlığın barış ve refah beklentilerini karşılamaktan uzaklaştığı da bir gerçektir." dedi.

Erdoğan BM'den Dünyaya Seslendi
25 Eylül 2018 - 20:38

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "BM  Güvenlik Konseyi, veto hakkına sahip 5 üyenin çıkarlarına hizmet eden, zulümlere  seyirci kalan bir yapıya bürünmüştür." dedi. 

Birleşmiş Milletler (BM) 73. Genel Kurulu görüşmeleri, 120'den fazla  devlet ya da hükümet başkanının katılımıyla başladı.

Erdoğan, BM Genel Kurul Salonu'nda, BM 73. Genel Kurulu Genel  Görüşmeleri Açılışı'nda yer alarak, Genel Kurula hitap etti.

Konuşmasına, "Birleşmiş Milletler 72'inci 'Genel Kurul Başkanı'  sıfatıyla geçtiğimiz yıl boyunca yürüttüğü başarılı çalışmalar için Sayın  Layçak'a teşekkür ediyorum. Genel Kurul Başkanlığını devralan Sayın Espinosa'yı  da tebrik ediyorum.  Bu yılki Genel Kurulumuzun tüm dünya halkları için hayırlara  vesile olmasını diliyorum." diyerek başlayan Erdoğan, toplantının Birinci Dünya  Savaşı'nın bitmesinin 100'üncü yıl dönümünde gerçekleştirdiklerini söyledi.

Erdoğan, savaşın ardından kurulan Milletler Cemiyetinin, İkinci Dünya  Savaşı sonrasında yerini Birleşmiş Milletlere bıraktığını ifade etti.

Birleşmiş Milletlerin 73 yıllık geçmişinde hiç de küçümsenemeyecek  çalışmalar yürüttüğünü ve başarılar elde ettiğini belirten Erdoğan, ancak zaman  içinde Birleşmiş Milletlerin insanlığın barış ve refah beklentilerini  karşılamaktan uzaklaştığının da bir gerçek olduğunu vurguladı.

Erdoğan, "BM Güvenlik Konseyi, veto hakkına sahip 5 üyenin çıkarlarına  hizmet eden, zulümlere seyirci kalan bir yapıya bürünmüştür." dedi.

Geçmişte Bosna'da, Ruanda'da, Somali'de, yakın tarihte Myanmar'da  halen Filistin'de yapılan katliamların hep Birleşmiş Milletler Güvenlik  Konseyinin gözü önünde gerçekleştiğine dikkati çeken Erdoğan, "Filistinlilere  uygulanan zulme ses çıkartmayanların, onlara yapılan yardımları kısma konusundaki  gayretleri sadece zalimlerin cesaretini artırmaktadır.  Tüm dünya arkasını dönse  bile Türkiye olarak biz, mazlum Filistinlilerin yanında yer almaya, ilk kıblemiz  Kudüs'ün tarihi ve hukuki statüsüne sahip çıkmaya devam edeceğiz." diye konuştu.


YORUMLAR

  • 0 Yorum