• Reklam
  • Reklam
  • Reklam
FLAŞ HABER

Haftada Bir Oruç Tutmak Alzheimer'i önlüyor

ABD Georgia State Üniversitesindeki bilim adamları, vücudun kalori alımını sınırladığı ve oruç gibi periyodik aralıklar verildiği durumlarda üretilen “hidroksibutirat” adlı bir molekülün yaşlanan hücrelerin bölünerek çoğalmasını sağlayarak yaşlanma etkilerini durdurduğunu belirtmiş. Bu da aynı zamanda kalp-damar hastalıkları, Alzheimer ve kanser gibi hücre yaşlanmasıyla tetiklenen hastalıkların tedavisi için çığır açıcı olarak görülmüş.

Reklam
Reklam
Haftada Bir Oruç Tutmak Alzheimer'i önlüyor
23 Eylül 2018 - 10:19
Reklam

Amerika Birleşik Devletleri'nin Georgia State Üniversitesindeki bilim adamları, vücudun kalori alımını sınırladığı ve oruç gibi periyodik aralıklar verildiği durumlarda üretilen “hidroksibutirat” adlı bir molekülün yaşlanan hücrelerin bölünerek çoğalmasını sağlayarak yaşlanma etkilerini durdurduğunu belirtmiş. Bu da aynı zamanda kalp-damar hastalıkları, Alzheimer ve kanser gibi hücre yaşlanmasıyla tetiklenen hastalıkların tedavisi için çığır açıcı olarak görülmüş.

Duyanlara duymayanlara

Aralıklı oruç tutma veya haftada en azından 1 gün kısıtlayıcı beslenme anti-aging etkilidir diyebiliriz.

Oruçlu kimselerde adrenalin ve kortizon hormonları kana daha kolaylıkla karışmaktadır. Bu hormonlar, tesirlerini kanserli hücreler üzerinde de göstermektedir. Böylece bu hormonlar kansere karşı bir çeşit kalkan rolünü oynamakta, yani kanser hücrelerinin çoğalmasını önlemektedir. Oruç tutan bünye, adeta bakıma girer, iç organları saran yağlar erir, vücudun zindeliği artar, direnme gücü kazanır, mide, böbrek, şeker, kalb ve karaciğer hastalıklarına karşı mukavemeti artar.

Karaciğer, oruçlu iken, 3-5 saat istirahat eder, gıda depolama işine bir müddet ara vermiş olur. Bu arada, korunma sistemini güçlendirici globülinleri hazırlar. Midedeki kaslar ve salgı ifraz eden hücreler, oruç müddetince birkaç saat dinlenir. Kan hacmi de azaldığı için tansiyon düşerek kalb rahatlar.

Gıda artıkları iyi yakılmayınca, damarları yıpratır. Yakılmayan yağlar, damarları daraltır, damar sertliği denilen rahatsızlığa sebep olur. Akşama doğru vücutta gıda hemen hiç kalmaz. Yani bütün gıdalar yakılmış olur. Bu bakımdan bazı hastalıklara, bilhassa damar sertliği olanlara oruç tutmak iyi gelmektedir. Oruç iken vücudun diğer organlarında da dinlenme olur. Az yemek ve oruç tutmak vücudun sıhhati için önemlidir. Zekât, malın kiridir. Zekât veren, malını kirden koruduğu gibi, oruç tutan, vücudunun zekâtını ödemiş, onu hastalıklardan korumuş olur. Peygamber efendimiz, (Her şeyin bir zekâtı vardır. Vücudun zekâtıysa oruçtur. Oruç tutun, sıhhat bulun!) buyurmuştur

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com