New Haven Camiine 130 bin dolar Toplandı

Geçtiğimiz Pazar günü Connecticut eyaletine bağlı New Haven kentinde yapımı süren Camii kimliği belirsiz şahıslarca kundaklanmıştı. Diyanet ABD genelinde bir yardım kampanyası başlatarak caminin yeninden onarımı için 500 bin dolara ihtiyaç olduğunu duyurdu.

New Haven Camiine 130 bin dolar Toplandı
16 Mayıs 2019 - 22:09

İslamifobik bir saldırı sonucu bir kısmı yanan caminin yeniden inşası için destek beklediklerini belirten DCA Başkanı Dr. Fatih Kanca, “Bölgede yaşayan Türk toplumunun emekleriyle ve Diyanet İşleri Başkanlığının katkılarıyla bugüne kadar inşaatı devam eden New Haven Diyanet Camimizde İslamofobik bir saldırı sonrası meydana gelen hasarın giderilmesi için Türk Amerikan toplumunu ve bütün Müslümanları, hatta vicdan sahibi tüm insanları bu yaraları sarmaya davet ediyorum.” dedi.

Connecticut Valisi Ned Lamont da camiyi ziyaret ederek soruşturmayı sürdüren polis ve itfaiye departmanından kundaklama hakkında bilgi aldı.

Lamont, olay yerinde bulunan New York ve Boston başkonsolosluklarından Türk yetkililere ve cami yönetimine, duyduğu üzüntüyü dile getirerek her türlü yardıma hazır olduklarını belirtti.

Vali Lamont, Sosyal Medya'dan “Dini bir kuruma yapılan nefret dolu bu saldırı iğrenç ve dehşet verici. Devletimizde veya milletimizde bu saldırının yeri yoktur. Soruşturmanın sürdürülmesi ve sorumluların hesap vermesinden emin olmak için yerel yetkililerle çalışacağız.” şeklinde paylaşım yaptı.

Yale Üniversitesi’nde görevli Müslüman Amerikalı bir grup görevlinin başlattığı yardım kampanyasında bu zamana kadar 130 bin dolar toplandığı öğrenildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum