• Reklam
Reklam

New York Polisi, Robotik Köpek İle Devriyede...

Amerika Birleşik Devletleri'nde New York Polis Departmanı, tehlikeli durumlarda memurları daha güvende tutabilmek amacıyla geliştirilen robotik köpek 'Digidog'u test ediyor.

Reklam
13 Nisan 2021 - 20:58 - Güncelleme: 14 Nisan 2021 - 05:20
  • Reklam
Amerika Birleşik Devletleri'nin New York eyaletine bağlı Bronx'ta, bir apartman dairesinde iki adam rehin tutuluyordu. Polis, içeri girmek için tesisatçı gibi davranan diğer iki adam tarafından silah zoruyla tehdit edildiklerini, bağlandıklarını ve saatlerce işkence gördüklerini söyledi.

Kurbanlardan biri kaçmayı başardı ve Salı sabahı erken saatlerde polisi aradı ve Doğu 227. Cadde'deki dairede, silahlı adamların hala içeride olup olmadığından emin değildi.

Polis, 70 kiloluk iki yönlü iletişim sistemi olan robotik köpek Digidog'u, çerçevesine yapıştırılmış kameralar ve ışıklar ile denemenin zamanının geldiğine karar verdi.

Polis, robotun karanlıkta net görebildiğini ve memurlar için tehdit olabilecek bir binaya onun
girmesinin daha güvenli bir yol olacağını söyledi.

Polis, Bronx'taki olayda Digidog'un, dairede kimsenin olmadığını belirlemede memurlara yardım ettiğini söyledi.

NYPD  Twitter'dan yaptığı açıklamada, "1970'lerden beri rehine durumlarında ve tehlikeli madde olaylarında hayat kurtarmak için robotlar kullanılıyor. Bu robot modeli, yeteneklerini acil servis birimimiz ve bomba ekibimiz tarafından kullanılan diğer modellere karşı değerlendirmek için test ediliyor." dedi.

John Jay College of Criminal Justice'de öğretmenlik yapan Emniyet Müdürlüğünde eski bir SWAT ekibi çavuşu Keith Taylor, uzaktan istihbarat toplayabilen bir mobil cihazın yaralanmaları ve ölümleri sınırlamak için muazzam bir potansiyele sahip olduğunu söyledi. Kolluk kuvvetlerinin ihtiyaç duydukları bilgileri, ölümcül bir çatışma yaşamadan almalarına yardımcı olmak için tasarlandı.

New York Polis Departmanı, teknoloji şirketi Boston Dynamics tarafından inşa edilen mekanik
köpeğe sahip ülkedeki üç eyaletten biri.

Massachusetts Eyalet Polisi ve Honolulu Polis Departmanı da, 90 dakikalık pil ömrüne sahip ve saatte üç mil hızla yürüyen robotik köpeği kullanıyor.

Videoda da New York polisi, robotik köpekle tutuklama yapıyor.
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com