New York’ta Onur Mutlu’yla Müzik Zaman’ı

New York’ta Onur Mutlu’yla Müzik Zaman’ı

hayaleTTren grubundan tanıdığımız besteleriyle ve gitarıyla Türk rock müzik dünyasında fark yaratan Onur Mutlu yayınladığı ilk solo albümünün çalışmalarına yurt dışında Amerika'da devam ediyor. Esi ve kizi ile beraber Amerika’ya goc eden Onur, New Jersey’de yasiyor ve Amerika-Turkiye arasi projelerini yurutuyor. Şimdi kendisiyle New York’ta bir araya geldik ve biraz sohbet etme şansı yakaladık. Esra Öziskender'in Haberi

04 Ağustos 2018 - 10:08

hayaleTTren grubundan tanıdığımız besteleriyle ve gitarıyla Türk rock müzik dünyasında fark yaratan Onur Mutlu yayınladığı ilk solo albümünün çalışmalarına yurt dışında Amerika'da devam ediyor. Esi ve kizi ile beraber Amerika’ya goc eden Onur, New Jersey’de yasiyor ve Amerika-Turkiye arasi projelerini yurutuyor. Şimdi kendisiyle New York’ta bir araya geldik ve biraz sohbet etme şansı yakaladık.

EÖ: Merhaba Onur, biraz hikayenden bahseder misin? Nasıl başladın neler yaptın şu ana kadar?

OM: Merhaba. Gitarımı ilk elime alışım hatırladığım kadarıyla 6-7 yaşlarıma denk geliyor ama ilk grubumla konser çalışmalarıma başlamam 1993 yılıdır. Tabi o zamanlar çok sert müzikler yapıyorduk. Trash metal gibi Yaş ilerledikçe yaptığınız işler de olgunlaşıyor sanırım. 

2006 senesinde kurucusu olduğum hayaleTTren grubuyla Akkiraz Müzik firmasından bir albüm yayınlayarak profesyonel oldum. Performanslarımız, bestelerimiz kısa sürede büyük bir beğeni topladı. Televizyon ve sosyal medyada yayınlanan iki klip çalışması, bir çok televizyon, radyo programı ve konser çalışmaları ardı ardına geldi. Bunların yanı sıra aynı yıllarda çeşitli ajanslar aracılığıyla markalar için tanıtım müzikleri ve jingle çalışmaları da gerçekleştirdim.


EÖ: Kulağa oldukça güzel geliyor. Peki grup çalışmalarından sonra neler yaptın? Solo kariyerine nasıl karar verdin?

OM: Grup kurmak, devam ettirmek oldukça zor gerçekten. Tek başına olmak kararları tek almak kendini yansıtmak için de bir şans veriyor. Ben de ikinci profesyonel müzik çalışmamı tek başıma gerçekleştirdim. Bu benim ilk solo çalışmam oldu.  Albümümün ismi “Zaman” yine Akkiraz müzik etiketiyle ve Sony dağıtımında müzik marketlere ve dijital dünyaya sunuldu. 

EÖ: Albumden biraz bahseder misin?


Bu albüm içinde söz ve müzikleri bana ait olan birbirinden farklı tarzda 3 rock parçası var. Ne mutlu ki bana Türkiye’nin en iyi stüdyolarında ve harika müzisyenlerle çalıştım. Alen Konakoğlu, Ozan Erkan gibi isimler albümümde benimle oldular. Yayınlandıktan sonra İlk iTunes'un Dünya en popüler parçalar listesinde yaklaşık 8 hafta üst sıralarda kalarak büyük bir başarı kazandı. Aynı zamanda Sahazam gibi dev bir müzik portalinin official artist’i de oldum. Bu gibi şeyler hem gurur hem de şevk verici oluyor benim için.  

EÖ: Peki klip?

OM: Zaman isimli parçama klibi de kendim çektim. Yönetmenliğini ve kurgusunu kendim gerçekleştirdim. Zorlu ama bir o kadar da keyifli bir çalışmaydı. Takip ettiğim kadarıyla rengi, tarzı ve akışı oldukça farklı ve beğenilen bir klip oldu. https://youtu.be/poWQ8jngSec

EÖ: Amerika seçimi nasıl gerçekleşti?

OM: Çocukluğumuzdan beri dinlediğimiz, şarkılarını çaldığımız müzisyenlerin büyük çoğunluğu bu topraklarda doğmuş büyümüş ve müzik yapmış. Ben de müzik hayatıma Türkiye’de bulamadığım yeni müzikal değerler katmak ve sonrasında da çok farklı işler ortaya koymak istiyorum. Bu farklılığı ancak blues’un rock’ın kaynaklarına inerek ulaşabileceğimi düşündüm. Amerika bu kaynağın kendisi. Burada bol bol müzikle iç içe vakit geçirerek bahsettiğim gelişimi devam ettiriyorum. 

EÖ: Amerika’ya gelmeniz gerçekten çok iyi işler çıkaracağınızın habercisi gibi. Neler bekliyor bizi? Neler yapıyorsunuz?

OM: Öncelikle yeni bir klip için çalışmalarımı sürdürüyorum. Bir yandan da sonraki albüm için beste çalışmalarıma devam ediyorum. Bol bol müzik dinliyorum. Amerika’nın rock müzik dünyasını takip ediyorum. Konserlere katılıyorum. Amerikalı müzisyenlerle tanışıyorum. 

EÖ: Eminiz ki çok farklı yaraticiliklar gelecek sizden. Türkiye’de yapılan rock müzik Amerikan rock müziğinden farklı mı? Bu konuda neler düşünüyorsunuz?

OM: Aslında Türk ve Amerikan Rock dünyası arasında bir köprü kurmayı hedefliyorum. Burada yapılan müzik gerçekten çok farklı. Ses (sound), enstrüman kullanımı, sözler ve duruş bizdekinden çok farklı. Kültürel farklılıklardan ileri geliyor tabi ama temelinde rock müzik ortak paydamız. Ben de bestelerimde yeni dönem rock anlayışına Türk dokunuşları katmayı ve bu sayede bir fark yaratmayı arzu ediyorum. Bu sayede burada da listelere girebilecek, insanların keyifle dinleyeceği şarkılar meydana gelsin. 

EÖ: Heyecanla yeni şarkılarınızı bekliyoruz. Bize zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederiz.

  

 


 2018/08/2018-08-04-10-23-48.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Uyuşturucu Ne Hale Getirmiş...
Uyuşturucu Ne Hale Getirmiş...
Amerika'dan 3 Bakana Yaptırım
Amerika'dan 3 Bakana Yaptırım