• Reklam
Reklam

NYPD 'Robot Köpek'ten Vazgeçti!

New York Polis Teşkilatı (NYPD), 'Digidog' adını verdiği bir nevi robot köpekler geliştirmiş ve bunlarla deneme tutuklamalar gerçekleştirmişti. Ancak gelen tepkiler üzerine, robot köpek artık kullanılmayacak.

Reklam
30 Nisan 2021 - 15:15
  • Reklam
NYPD, tehlikeli operasyonlarda polis memurlarının can güvenliğini arttırmak için Boston Dynamics firması tarafından tasarlanan 'Digidog' adlı robot köpekler için, firmayla yıllık 94 bin Dolar bedel üzerinden kira sözleşmesi yapmıştı.

Ancak NYPD'nin istihbarat ve terörle mücadele komiser yardımcısı John Miller, New York Times'a yaptığı açıklamada, gelen tepkiler üzerine sözleşmenin 22 Nisan itibariyle sonlandırıldığını belirtti.

New York'un Demokrat milletvekili Alexandria Ocasio Cortez, Şubat ayında, Digidog'un düşük gelirli ve beyaz olmayan azınlık toplulukları hedef almak için kullanılacağını iddia etmiş ve robotun kullanılmasını kınamıştı. Ayrıca, robota ödenen yüksek bedelin, okul ve hastane gibi halkın yararına hizmetler için harcanması gerektiği fikrini savunmuştu.

Miller ise, Digidog'un ucuz bir propagandaya kurban gittiğini belirterek, "Buna şimdilik, bir politika zayiatı diyebiliriz. Ona Lassie adını vermeliydik." sözleri ile tepkisini dile getirdi.

 
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com