Önder Abay’ın Bırak Sokaklar Anlatsın Kitabı

Önder Abay'ın Bırak Sokaklar Anlatsın Kitabı

Önder Abay'ın ilk kitabı Bırak Sokaklar Anlatsın Bizi, Destek Yayınları'ndan çıktı. Kitapta, günde yüzlerce insanın geçtiği veya neredeyse kimsenin geçmediği sokaklara ve o sokaklara hayat veren insanlara dair hikayeler anlatılıyor.

19 Nisan 2018 - 16:55

Uzun zamandır yaptığı sokak röportajlarıyla tanınan Önder Abay'ın ilk kitabı çıktı. Sokakların, o sokakların karakterini oluşturan insanların ve bir açıdan da toplumun hikayesini anlatan Abay, geçmişin "kirlenmemiş" değerlerini, fakirliği, garibanlığı övmeyi değil gördüklerini, öğrendiklerini, yaşadıklarını, yaşananları yazmayı tercih etmiş.

Oldukça ilgi çekici insan ve mekan hikayeleri barındıran kitap, Abay'a göre sokaktakiler için değil orta sınıf için yazıldı. Yaşadığı topraklardan kopup İstanbul'da tutunmaya çalışan insanlardan, ülke ülke gezen bir oyuncunun hayatına, gece gündüz direksiyon sallayan bir taksicinin tanık olduklarına kadar birbirinden farklı hikayeleri bulacağınız kitap, hikayelerin geçtiği dönemlerin toplumsal ve siyasal iklimine dair ip uçları da taşıyor. Sokakta hayatın nasıl aktığını, insanların yaşadıkları sorunları, hayata nereden ve nasıl tutunmaya çalıştıklarını anlatan kitabın - bana göre - içeriğine dair en iyi fikir veren cümlelerden biri şöyle:

 

Tanıtım bülteninden

Bu kitap İstanbul’un öteki yüzünü, hepimizin içinde yuvarlandığı keşmekeşi, bozulan siluetimizi, kaybolan değerlerimizi, her biri bir roman olamasa da iyi bir romana konu olabilecek hikâyelerle sokağın karakterlerini anlatıyor.

İstanbul... Vedat Türkali için kirli yüzlü çocuklar ve karanlık sokaklar, Nâzım için hasretle ulaşılmak istenen limandır.

İstanbul... Andersen’in masalına gözyaşı sokabilen, Yaşar Kemal’i Galata Köprüsü’nün altında kartonların üzerinde yatıran, en namlı kabadayıları dişleri arasında çiğneyen, imparatorlukların hatırasını sırtında taşırken bir de müteahhitlerin yükünü ensesiyle kaldıran şehir...

Bu şehir elbette ki herkese her şeyi yapabilir.

 

Meğer herkesi kandırmış! İşte Seren Serengil'in gerçek yaşı

Bardakların altındaki bu oyuk bakın ne işe yarıyor?

Bırak Sokaklar Anlatsın Bizi önder abay yeni kitap Destek Yayınları Mahmut Tezcan

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Salad recalled over E.coli fears
Salad recalled over E.coli fears
ABD'de Altın Sektörüne Yön Veren Türk: Çiğdem Bostan
ABD'de Altın Sektörüne Yön Veren Türk: Çiğdem Bostan