• Reklam

Orlando'da Şerif'ten Müslümanlara Nefret Söylemi

Amerika Birleşik Devletleri'nde Müslüman vatandaşların Facebook paylaşımlarını takip eden ve bunun üzerinden soruşturma açılmasını talep eden Şerif Yardımcısı görevden uzaklaştırıldı. Florida eyaletine bağlı Orlando kentinde yaşanan olayda, Şerif yardımcısı herhangi bir şüphe ve suç unsuru olmamasına rağmen işgüzarlık yapması yargıdan geri döndü.

Reklam
Orlando'da Şerif'ten Müslümanlara Nefret Söylemi
04 Mart 2021 - 16:58
  • Reklam
Orlando Sentinel yapılan açıklamada, Orange County Şerifliğini vekaletin yürüten Michael Johnson, bir iç soruşturmanın Müslümanlara karşı “yakışıksız davranış” ve “önyargı ve saygısızlık” gösterdiğinin tespit edilmesinin ardından görevden alındı.

Açıklamada, Bölgede yaşayan Müslümanların kişisel facebook sayfalarını takibe alan Johnson kendi hesabından, "Müslümanlar Amerika'yı ele geçiriyor, diğer dinler söz konusu olduğunda en hoşgörüsüz insanlar" olarak paylaşımda bulundu.

DEMOKRATLARI YERDEN YERE VURDU

Facebook hesabından bir deklarasyon yayınlayan Şerif Yardımcısı Johnson, "Amerika'ya Uyarı: Demokratlar sadece bir seçimleri önemsiyorlar, ama bu radikalleşmiş Müslümanlar, Amerika Birleşik Devletleri'ni devraldığında nedenini anlayacaksınız iş işten geçmiş olacak. Donald J Trump, 4 yıl yeniden başkan adayı." diye yazdı.

Bunun üzerine harekete geçen bölge savcılığı nefret söylemi ile ilgili Johnson ifadesinde,"Tüm Müslümanlara karşı saldırgan" olduğunu kabul etti. "Takipçilerin yalnızca çok küçük bir yüzdesini temsil eden radikalleşmiş Müslümanların küçük bir yüzdesini tanımlamaya çalıştığını" söyledi.

Soruşturma, Johnson'ın Facebook sayfasının bir şerif yardımcısı olarak çalışmasıyla "ilişkilendirilebileceğini" ortaya koydu. Üniforması ile çekilmiş fotoğraflar nedeniyle soruşturma başlatıldığını belirtti.

Şerif John Mina bölgedeki gazetecilere verdiği demeçte, 2018'de göreve geldikten sonra ajansın sosyal medya politikasını güncellediğini ve görevlilerin kanun ihlallerine “çok sert” disiplin cezası vermekten çekinmeyeceklerini söyledi.

20 yıllık bir gazi olan Johnson'ın daha önce görev dışında çalışmak ve devriye aracını eve götürmek gibi belirli avantajlardan almasını yasaklayan üç aylık disiplin cezasına çarptırıldığı öğrenildi.

Johnson'ın aynı birimde görevli 5 Polisin şikayetiyle soruşturma açıldığı belirtilirken, bunun yönetmelik gereği olduğu, çalışma arkadaşlarının bunu üstlerine bildirmek zorunda olduğu kaydedildi.

Soruşturma, Amerikan-İslami İlişkiler Konseyi'ndeki bir sivil haklar avukatının, Johnson'a ait Facebook paylaşımın 10 ekran görüntüsünü Emniyet Müfettişlerine göndermesiyle başladı.

Avukat Taj Murphy, şikayetinde, Johnson'ın Orange County Şerif Bürosu'nun yetkisi altında nefret dolu, ırkçı ve Müslüman karşıtı açıklamalar yaptığını söyledi.

 
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com