• Reklam
Reklam

S.Baran Korkmaz, Cüneyt Özdemir'e Konuştu...

Cüneyt Özdemir büyük bir gazetecilik örneği veriyor. CHP ABD temsilcisi Yurter Özcan'ın iddialarına karşılık, kayıp işadamı Sezgin Baran Korkmaz, Cüneyt Özdemir'e konuştu. ABD'li federallerin peşinde olduğu, Türkiye emniyetinin her yerde aradığı isim Sezgin Baran Korkmaz'ın nerede olduğu bilinmiyordu. Özdemir, Korkmaz'a şu an nerede olduğunu? Türkiye'ye ne zaman döneceğini? Ne yapacağını? Kısacası her şeyi sordu ve cevaplarını da aldı. Yılın son gününde, ilginizi çekecek bu röportaj karşınızda...

Reklam
S.Baran Korkmaz, Cüneyt Özdemir'e Konuştu...
31 Aralık 2020 - 23:00
  • Reklam
Neler olmuştu kısaca hatırlayalım!

SBK Holding'in tüm malvarlığına el kondu. 19 kişi hakkında tutuklama kararı çıktı. 7 kişinin yurtdışına çıktığı söylendi. Sezgin Baran Korkmaz'ın teknesinin Beyrut'a gittiğini gösteren bir video ortaya çıktı. İnternet gazetesi Duvar English'te ise İsviçre'de olduğu yönünde bilgi yer aldı. Kendisi bu röportajda doğruyu mu söyledi bilinmez ama, Cüneyt Özdemir'e yerini belirttiği için bu videosunu Özdemir banttan yayınladı.

Şu anda neredesiniz?
"Şu anda Lüksemburg'tayım."  Arandığını medyadan öğrendiğini belirten Korkmaz, Pazartesi günü İstanbul'da olacağını bildiriyor!

Sezgin Bey siz kaçtınız mı şu anda aramalara yönelik?
Siz de dün söylemiştiniz, ben Beyrut'a kaçtım dün, öyle söylüyorlar. Kaçmam için benim aranıyor olmam lazımdı veya yurtdışı yasağım olması lazımdı. Benim hala bile yurtdışı yasağım yok. Buraya geldikten sonra 2 gün önce bu olay oldu. Ben 13 gündür buradayım. Yani benim hakkımda herhangi bir yurtdışı yasağı yok ki, kaçayım.

Lüksemburg'a neden gittiniz?
Benim Lüksemburg'ta 3 tane şirketim var. Burada otel inşaatım var. Buraya ilk kez gelmiyorum. Uçuş kayıtlarıma bakarlarsa ben ayda 3 kere geliyorum buraya. ...

Evinizin şöminesinde telefonlarınızı yaktığınız iddia ediliyor. Bu tür haberler ve görüntüler var.
Evimin şöminesinde telefon yaktığımı gösteren bir görüntü varsa, size buradan söz veriyorum görüntüyü yayınlarsanız benim söylediğim her şeyi çöpe atın. ....

Baran Bey, sizinle beraber 7 arkadaşınız daha aranıyor. Onlar da sizinle beraberler mi?
Hayır. 7 arkadaşım aranmıyor. Onların 5 tanesi Utah'da. Amerikan vatandaşı yani. Adamların 5 tanesi Amerikan vatandaşı, onların arandıklarından haberleri yok.

Diğer 2'si sizinle mi?
Hayır diğer 2'si benimle beraber değil.

Peki, neden hemen dönmüyorsunuz? Özel bir jetiniz var bildiğim kadarıyla.
Benim burada da kendime göre planlamalarım var. Kendime göre işlerim var. Çıkıp döneceğim yani.

Baran Bey, Türkiye'de aranıyorsunuz. Telefonları yakıp kaçtığınız söyleniyor. Bundan daha önemli bir zaman mı var dönmek için?
Benim de hukukçularım var onlarla konuşuyorum. Sadece bir şeyi bilin! Biraz önce bir şey söylediniz; telefonları yakıp kaçtığınız söyleniyor dediniz. Ben kaçmadım diyorum. Size yurtdışı yasağımın olmadığına dair yazı göndereceğim diyorum. Bu kadar net konuşuyorum.

... Bu konuda Özdemir'in ısrarlı sorularına sürekli aynı cevabı veriyor Korkmaz. Evindeki ve işyerindeki aramaların hiçbirinin bir sonuca çıkacağını sanmadığını ifade ediyor.

Amerika'ya gelmeyi düşünüyor musunuz? İkinci bir Reza Zarrab vakasından söz ediliyor. Türkiye aleyhine bir tanıklığı düşünüyor musunuz?
Türkiye aleyhine tanıklık yapmam için ne yaptım ben? Ben kamu bankalarıyla mı çalıştım? Ben devlet ihalesi mi aldım? Benim devletle ortak hiçbir işim olmadı ki bunun için tanıklık yapayım! ...

511 milyon dolarlık bir dolandırıcılık hikayesi var ortada. Bir vergi dairesinin dolandırıldığı söyleniyor. Ve bu paranın da yaklaşık 130 milyon dolarının sizin şirketleriniz üzerinden Türkiye'ye getirildiği söyleniyor. 80 milyon dolarının da ortada olduğu, yani sizin farklı şirketlere yatırım yaptığınız, geri kalanınınsa akıbetinin bilinmediği söyleniyor!
Bunu kim söylüyor?

En azından Yurter Özcan söylüyor. Diğer haberlerde de adınız bu şekilde geçiyor. Yani iddianamede de adınız böyle geçiyor.
Bir; bu operasyonu California IRS yapmadı. Utah eyaleti federal bürosu yaptı.
İki; Jacob Kingston'ın yani Kingston Ailesi'nin Türkiye'de 2014-15 yılında yaptığı yatırımların hepsi Utah Eyalet Senatosu'nda valinin referans yazılarıyla Türkiye'ye gelmiş. Hepsi Türkiye'de yaklaşık 165 tane ülkenin kompensiereninden  geçerek o para Türkiye'ye gelmiş. Böyle bir şey mümkün müdür? Kara para aklamak demek, suç gelirinin aklanması demek. Böyle aklamak olur mu? Jacob Kingston'ın kendi adına Türkiye'de varlık yönetim şirketi var.

... Türkiye'yi kara para aklayan bir merkez gibi göstermek istediklerini söylüyor Korkmaz. ...

Ben Kingston'ın vergi kaçırdığını nereden bilebilirdim? Biliyor olsaydım emin olun ben de şu an cezaevinde olurdum Amerika'da. .... Amerika Birleşik Devletleri için para önemli değildir, suç önemlidir. Bir iddianame ortaya koyar, ben Türkiye'den uçağa bindiğim gibi İnterpol alır beni Amerika'ya teslim eder. Benim Jacob Kingston'a ödemem var. Ben Amerika'nın Kingston'ın malvarlığına el koyma kararını bekliyorum ki, parasını ödeyeyim. Ama Amerika Birleşik Devletleri'nde el koyma kararı onaylanmadığı müddetçe, ben paramı kime ödeyebilirim?  

Siz Amerikalı savcılarla, bu davayı yönetenlerle görüşüyor musunuz?
Tabii ki görüşüyorum. Avukatlarım görüşüyor. Bu olaylar 2018 yılında oldu. Ben 2019 yılı Haziran ayında Amerika'ya geldim.

Sizi tanık olarak mı değerlendiriyorlar? Sanık olarak mı görüyorlar şu anda?
Ben 2019 yılında geldim tanık olarak. Tanık olduğum için de bana tanıklık yazısı verildi. Fakat 2019 yılının sonunda suçu işleyen adam itiraf edince, benim tanıklığımın bir anlamı kalmadı, çünkü adam suçunu kabul etmiş oldu. ABD'de bu dava bir an önce sonuçlanacak, ben kime ödemem gerekiyorsa parayı ben kendime ait kısımları ödeyeceğim.

Jacob Kingston'ın firmasından çeltiği 62 milyon dolarlık krediden bahsediyor. Onu yatırımcı olarak bulduğunu söylüyor.

Adamın Türkiye'deki varlık yönetim şirketine bile el konmadı. Savcının iddia etmesi başka, mahkemenin kabul etmesi başka bir şey.  Ben de bir an önce borcumu ödeyip bu işten çıkmak istiyorum. Her gün bunlarla uğraşıyorum. Ama borcumu ödeyebileceğim hukuki bir merci yok daha! ....

Kendi malvarlıklarına konulan el koyma kararlarının hepsinin kaldırıldığını söylüyor ve buna karşı çıkan Özdemir'e kararın belgesini gönderebileceğini belirtiyor.

Türkiye'ye kesin olarak ne zaman döneceksiniz?
Ayın 4'ünde ben Türkiye'deyim.

Kendi uçağınızla mı dönüyorsunuz, tarifeli uçakla mı?
Hangisiyle döndüğüm niye bu kadar önemli?

Madem bu kadar emin söylüyorsunuz ben de onu takip edeceğim. Merak ettim. Yoksa benim için bir önemi yok.
Uçağım İstanbul'da benim. Teknik arızası olduğu için uçak 2 ay teknik bakımda. Tarifeli THY uçağıyla döneceğim.

Lüksemburg'a tarifeli uçuşla mı gittiniz?
Eeee tabii! Ne diyorsun Abi, ben kaçtım mı yani? Ben jetle mi kaçtım buraya?

...

Röportajın tamamını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

KAYNAK: Cüneyt Özdemir

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com