• Reklam
Reklam

Seçim Sonrası, ABD'yi İç Savaş Mı Bekliyor?

ABD başkanlık seçimi, gündemi oluşturmaya devam ediyor. Karma Tv’nin seçimlere olan yorumunu haberleştirdik. Trump kaybederse planı ne? Biden kazanırsa, Türkiye ile ilişkiler nasıl olacak? Dolar 10 Lira’yı bulur mu? Hepsinin cevabı Karma Tv yorumuyla haberimizde.

Reklam
Seçim Sonrası, ABD'yi İç Savaş Mı Bekliyor?
12 Ekim 2020 - 12:22 - Güncelleme: 12 Ekim 2020 - 12:27
  • Reklam
Karma Tv, Trump ‘ın başkan seçilmesinden beri, Amerikan halkının ve aslında tüm dünyanın kutuplaştığına işaret ederek, özellikle bu seçimin ülkemiz ve dünya için büyük önem arz ettiğini belirterek konuya giriyor.
 
Amerika'nın çok yüksek oranda bireysel silahlanmaya sahip ve aşırı özgür bir ülke olduğunu belirtip, sayısız silahlı grupların olduğunu söylüyor. Bizim ülkemizde olsa terör örgütü olarak nitelendirilebilecek gruplar bunlar diyor.
 
Seçime bir aydan az bir süre kaldı ve Joe Biden anketlerde önde gidiyor. Karma Tv’nin verdiği bilgiye göre; Amerikan tarihine bakıldığında ekonomik kriz yaşandıysa, dönemin başkanı asla ikinci defa seçilememiş. Hatta parti de değişmiş her seferinde. Korona virüs nedeniyle Amerika'da şu anda büyük bir ekonomik kriz yaşanıyor. Tabii, korona virüsün ortaya çıkması Trump'ın suçu değil; ancak krizi iyi yönetememekle eleştiriliyor.
 
Amerikan halkının böyle düşündüğünü söyleyerek, aslında Amerikalılar’ın yalnızca yüzde 55’inin sandığa gittiğini de hatırlatıyor. Türkiye ile kıyaslarsak bizdeki oran yüzde 85. Yani Amerika'da iki kişiden biri oy kullanmıyor.
 
Kaybederse Trump'ın Tepkisi Ne Olur?
Seçimi kimin kazanacağı ve seçim günü neler olacağının da biraz karanlık bir durum olduğunu söyleyen Karma Tv, mektupla da oy kullanıldığını hatırlatıyor. Bu durumda oylar ekranlarda ilk açıklanmaya başladığında, bizlere sanki Trump kazanıyormuş gibi gelecek çünkü, Cumhuriyetçi seçmenin çoğunluğu sandıkta oy kullanacak diyor. Fakat Demokrat seçmen çoğunlukla posta yoluyla oy kullanıyor. Dolayısıyla onların oyları daha yavaş sayılacak. Yani seçimden 1 hafta sonrasına kadar sayılması sürebilir. Böylelikle başta düşük gibi görünen Biden'ın oyları gün geçtikçe artacak.
 
Bunun ilginç görüntülere sahne olacağını varsayan Karma Tv, 4 yıldır tanıdığımız Trump'ın seçim akşamı Beyaz Saray’ın balkonuna çıkıp, seçim bitmiş gibi davranıp kazandığını ilan edebileceğini tahmin ediyor. Tam Trump'tan beklenecek davranışlar.
 
Sonra Biden öne geçince çamura yatıp mahkemeye gidecek şeklinde yorumlayan Karma Tv, zaten anayasa mahkemesinin yarısının da Trump'ı destekleyen Cumhuriyetçi yargıçlardan oluştuğuna vurgu yapıyor. Yargı ne kadar bağımsız görünse de, kişilerin fikirleri olduğuna işaret ediyor.
 
Sandıktan direkt Joe Biden çıkarsa, zaten hiçbir sorun olmayacak ve de posta oyları gün be gün açıldıkça da büyük bir fark atarak seçimi kazanmış olur Biden.
 
Eğer Trump böyle bir yola girerse ya da Karma Tv’nin örneğine göre, seçimi 1 puan gibi az bir farkla bile kaybederse, Amerika'da  yukarıda belirtilen o gruplar arasında silahlı çatışmalar yaşanacağına dikkat çekiyor. Hatta iç savaştan bu yana, en büyük silahlı çatışmaların yaşanabileceğini tahmin ediyor. Çünkü Trump'ı korumayı planlayan sivil gruplar var. Amerikan ordusunun bazı birlikleri de Washington DC'de konuşlanmış durumda. Bunun korona virüsten ötürü ayaklanan sivil toplum örgütlerini bastırmak için olduğu söylense de, Karma Tv’ye göre işin içinde iş var gibi.
 
Gerek silahlı çatışmalar olursa direkt müdahale etmek, gerekse de seçimi kaybetmesi durumunda  Trump gitmemekte direnecek olursa resmi olarak darbe yapmak için ordunun Washington DC'de konuşlandığını düşünüyor. Tabii bunlar Amerika için ütopik senaryolar, ancak olmayacak diye bir şey de yok.
 
Biden Kazanırsa Türkiye'ye Etkisi Nasıl Olur?
Biden'ın olası kabinesine bakıldığında, Türkiye için pek parlak gelecek görünmediğini söyleyen Karma Tv, zaten başkan yardımcısının Kamala Harris olacağını hatırlatarak, kendisinin California'dayken sözde Ermeni soykırımına tamamen destek vermiş bir siyasetçi olduğuna da vurgu yaparak Türkiye açısından olumsuzluğa dikkat çekiyor.
 
En başta Massachusetts Valisi Elizabeth Warren’ın ‘vice president’, Kamala Harris’in ise ‘attorney general’ olarak düşünüldüğünü; ancak Warren’ın biraz daha sol görüşlü olduğu için önünün kesildiğini ve Harris’in ‘vice president’ olacağını açıklayan Karma Tv, ‘attorney general’ pozisyonuna da Savcı Bharara’nın düşünüldüğü bilgisini paylaşıyor. Kendisini Reza Zarrab dosyasından tanıyoruz.
 
Seçimlerin TL ve Dolar’a Etkisi Ne Olur?
Karma Tv, Dolar’ın 10 Lira’yı hatta, 15 Lira’yı bulacağı kanısında. Dolar kurunun artışı şu şartlar altında önlenemez diyor. “Dolar’ın artma sebebi dolarizasyon dediğimiz sebep, yani hane halkı TL istemiyor. Hep dış güçler suçlanıyor, ama olay dış güçlerden de çıktı. Olay sen, beniz! Çünkü insanlar genel olarak TL’ye güvenmiyorlar ve enflasyondan korkuyorlar. Özellikle belli bir yaşın üstü, mesela 94’teki Tansu Çiller’in Nisan paketini yaşamış olanlara, TL’yi bu güvensizlik ortamında aldıramazsın. Devlet bile kendi tüm ihalelerini Dolar ile yapıyor. Devlet TL’ye güvenmezken halkın güvenmesini beklemek mantıklı değil. Dolar’a talebin olduğu bir ortamda, yükselmemesi mümkün değil. Bir de ilaç gibi stratejik şeylerde yurtdışına bağımlıyız. Bunları almak zorundayız. 2000-2005 sonrası Türkiye’ye yurtdışından ciddi bir para girişi oldu. Bu sayede Türkiye’de Lira'nın değeri yükseldi. Çünkü bono alacak insan dövizini bozdurup almak durumundaydı. Ama şu an hisse senedi piyasası bitik durumda. Özellikle yabancı yatırımcıya güven vermiyor. Reel faizler de düşük, enflasyonun altında. Buradan da döviz getirisi olamıyor. Bir de yurtiçindeki Dolar’ı da piyasaya sokamayınca, Dolar düşemez." diyen Karma Tv, bir de şok beklediğini belirtiyor. Dolar, bir gece ansızın 16 Lira bile olabilir diyor. Şu anda faiz oranları 15’e, 20’ye çıkarılsa bile, Dolar’ın yükselişinin ancak biraz durdurulabileceğini söylüyor. Çünkü Türkiye'deki asıl sorun artık faiz olmaktan çıktı diyor.
 
KAYNAK: Karma Tv
 

  • Reklam

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Mustafa
    6 ay önce
    Bu arkadas ABD ile Turkiyeyi karistirmis ic savas cikacakmis O senin soyledigin gelismemis ulkelerde olur
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com