• Reklam

Sıfırdan Milyon Dolara: Barış Avşar

Barış Avşar, Amerika'da şirket kurup milyon dolarlık işler almayı başaran bir inşaat mühendisi. Onun başarı öyküsü gençlere örnek olacak nitelikte. Oğuz Kutman'ın kendisiyle yaptığı röportajı haberleştirdik.

Reklam
Sıfırdan Milyon Dolara: Barış Avşar
25 Ocak 2021 - 19:43
  • Reklam
19 sene önce ABD'ye gelmeye nasıl cesaret etti?
Barış Avşar; Türkiye'de inşaat mühendisliği okuduğu yıllarda, Miami'de inşaat sektöründe mühendis ve designer olarak çalışan abisini ziyarete gelmiş. Yanında hediye olarak da Türk lokumu götürmüş. Abisinin patronu da mühendislik okuduğunu öğrenince "bitirince gel bizde çalışmaya başla" demiş.

Bu teklifi pek ciddiye almayan Avşar, yine Türkiye'de master yaparken, abisi ciddi ciddi patronun kendisine sponsor olacağını ve gelip işe başlamasını beklediklerini söyleyince, apar topar kalkıp ABD'ye gelmiş. Bu sayede, 2002-2008 yılları arasında Miami'de yaşamış.

Abisinden ötürü şanslı olduğunu, ancak patronun da abisinden memnun olduğu için Türkleri
sevdiğini ve bu sebeple kendisine iş teklif ettiğini hatırlatıyor. Çünkü ABD'de her şeyden önce
ülkenizi temsil ediyorsunuz. Bir kötülük yapsanız tüm Türlere maledilir.

Sıfır İngilizce ile gelip çalışmaya başladığı şirkette, ölçü birimlerinin farklılığından ötürü zorluklar
yaşamış.

Daha sonra 2008'de İranlı bir inşaat firmasından iş teklifi alınca Los Angeles'a taşınmış. Asıl bu tarafa geçince, etrafında Türk kimse kalmadığı için kendisini Amerika'ya adapte olmuş hissettiğini dile getiriyor.

Kendi işini nasıl kurdu?
Los Angeles'a geldikten sonra kendi işini kurma kararı almış. Eşi mimar olan Avşar, kendisini bu konuda da çok şanslı hissediyor. Çünkü şirketi ilk kurduklarında, kendisi çalıştığı işyerini bırakmamış ve projelerin altından eşi tek başına kalkmış. Bu sayede işi oturtup projelerin devamı gelmeye başlayınca, Barış Avşar da işinden istifa edip eşiyle birlikte kendi şirketlerinin başına geçmiş.

Gençlere tavsiyeleri neler?
"Arada kalmadan hedefiniz neyse onu uygulayın." diyor. Yani niyetiniz ABD'de master yapıp geri dönmekse, acabalara takılmadan dönün. Ama niyetiniz kalmaksa da kalın. 30 sene Amerika'da yaşayıp kendini oraya ait hissetmeyen ve ABD'ye küfredip Türkiye'ye de dönmeyen insanlar tanıdığını söylüyor. "Ya dön ya da söylenmeden kal." diyor. Kalacak insanlara da, karşılaştığı zorluklar karşısında sabırlı olmayı tavsiye ediyor. Hedefsiz kalmayın!

İngilizcesini nasıl geliştirdi?
Öncelikle kulağınızın alıştığını söylüyor. İkinci aşamada da siz konuşmaya başlıyorsunuz diyor.
Geliştirmek için dizileri İngilizce altyazı ile izlemiş. Telaffuzları böyle kavramış.

Dönmeye karar vermesine sebep olacak bir zorluk yaşadı mı?
Avşar'ı, Amerika'da yaşadığı hiçbir zorluk bezdirmeyi başaramamış.

KAYNAK: Oğuz Kutman

 

  • Reklam

YORUMLAR

  • 2 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com