Türk Gençleri Uyuşturucu Pençesinde

Türk Gençleri Uyuşturucu Pençesinde

Amerika Birleşik Devletlerinde yaşayan Türk aileler çocuklarına yeteri kadar sahip çıkamıyor. Türk Sivil Toplum Kuruluşlarının topladığı bilgiye göre son 8 ayda 23 Türk genci uyuşturucu nedeniyle hayatını kaybetti. Bir çoğu kalp krizine neden olan uyuşturucu madde kullanımı ilkokula kadar indiği belirtiliyor.

14 Ağustos 2018 - 10:20 - Güncelleme: 14 Ağustos 2018 - 10:45

New York ve New Jersey'de yaşayan Türkler arasında yaygın olan uyuşturucu haplar okullarda veriliyor. Önce sigara tarzında alınan bu maddeler ardından ders çalışmak için hap kullanımına dönüyor.

Öğrencilerin sınav zamanında kullandıkları hap gece boyu dinç tutuyor ve bir kitabı ezberletecek düzeye kadar götürüyor. Acı olan ise bu uyuşturucuyu 1 kez kullanan bir daha bırakamıyor. Türkiye'de son yıllarda yasaklanan ama Amerika'da serbest olan bu ilaçları kullananlar önce dozu arttırıyor ardından kokain, esrar veya eroine bağımlı hale geliyor.

Kullanım yaşı her geçen gün düşen uyuşturucu bir çok eyalette ise sınırlı sayıda serbest. Bazılarının ailesi kullanırken bazıları arkadaş çevresinden ediniyor. Ailede ilgilenmeyince çocuklar uyuşturucunun pençesinde kıvranıyor. 

2018 yılında Türk Sivil Toplum Örgütlerinin verilerine göre 23 kişi hayatını kaybederken, halen kullananların sayısı binlerle ifade ediliyor. Dozajı arttıran gençler 30 yaşına gelmeden hayatını kaybediyor. 

New Jersey'in Paterson kentinde yaşayan adını vermek istemeyen bir anne "Çocuklarımız göz göre göre ölüme gidiyor. Ben çocuklarımın ne yediğini bile kontrol ediyorum ama yinede endişeliyim." dedi.

Uyuşturucu nedeniyle oğlunun vefat ettiğini aktaran başka bir baba ise "Oğlum lisede başarısızdı. Sonra birden biri başarısı arttı. Bir hap kullandığını fark ettik ama zararlı olabileceğini düşünmedik. Meğer o ilaç onu dinç yapıyormuş. Başka Türk ailelerinde kullandığını görünce tehlikenin farkına varamadık. Ardından başka ilaçlar kullandığını görünce iş işten geçmişti. Son 3 ayda tedaviye götürdük ama başarılı olamadık." diye konuştu.

EV PARTİLERİNDE YEMEKLERE KONULUYOR!

Bazı çocuklar ise bu ilacı aldığının farkında bile olmuyor. Genellikle ev partilerine katılan gençlerin yedikleri yemeklere katıldığını belirten başka bir veli "Çocuğum eve geldiğinde yerinde duramıyordu. Gariplik vardı. Anladık ama çözemedik. Sonra giyim tarzı değişti. Gençlik dedik. Sonra farkına vardık. Aileler dikkatli olmalı." diyerek uyardı.

AİLELERE İŞ DÜŞÜYOR

Anne babası çalışan gençler arkadaşlarının etkisinde kalırken, uzmanlar "Ailelerin ilgilenmesi ve maneviyatın diri tutulması gerekiyor. Alkol ile alınan uyuşturucu geri dönüşü olmayan sonuçlar doğuruyor. Camilerde hutbelerde bu konu sık sık ele alınmalı." dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Turkey Says Khashoggi Killers May Have Taken Body Parts Out of Country
Turkey Says Khashoggi Killers May Have Taken Body Parts Out of...
NY Times'da Kaşıkçı Cinayetinin Detayları
NY Times'da Kaşıkçı Cinayetinin Detayları